Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas History Day, May 4-5, 2012

Texas History Day 2012
May 4-5, 2012

Junior Division Results

Senior Division Results

Special Award Recipients

Scholarship Recipients

Jump to a Category
Junior (grades 6-8) Group DocumentaryJunior (grades 6-8) Individual Documentary
Junior (grades 6-8) Group PerformanceJunior (grades 6-8) Individual Performance
Junior (grades 6-8) Group ExhibitJunior (grades 6-8) Individual Exhibit
Junior (grades 6-8) Individual Interpretive Web SiteJunior (grades 6-8) Individual Historical Paper
Junior (grades 6-8) Group Interpretive Web Site

Junior (grades 6-8) Group Documentary   [back to top]
Place Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1211 San Antonio, TX, Young Women's Leadership Academy, Amanda Mendoza

Emma
Nadia Balderas
Andrea Martinez
2nd 1209 Addison, TX, Greenhill School, Monica Bullock

From Poison to Pure Joy: The Revolution in Milk Safety
Henry Roseman
Sidarth Subramanian
3rd 1206 Baytown, TX, Cedar Bayou J H, Kristen Davenport

The Haitian Revolution
Rachel Stafford
Mallory Jackson
Katie Guy
Honorable Mention1202 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

Idealism on Hold: The Long Wait for Egyptian Democracy
Samiyah Al-Amin
Fatma Rashed
Distinguished Achievement1215 Baytown, TX, Cedar Bayou J H, Carrie Kinnaman

The Challenger Mission
Lauren Buntin
Abby Gregorcyk
Caroline Fess
Annie Jones
Distinguished Achievement1218 Livingston, TX, Livingston J H, Suzonna McFarlain

Unhanging the Portrait: The Story of Operation Valkyrie
Mackenzie Criswell
Travis Przyborski
Caseon Pierce
Distinguished Achievement1221 Waco, TX, Tennyson Middle School, Mary Duty
Paula Miller

The Beatles
Bennett Johnson
Scott Dupuy
Louie Martinez
Distinguished Achievement1224 Sugar Land, TX, First Colony Middle, Melody Rosner

1986 People Power EDSA Revolution: The Fall of a Dictator
Davis Dunham
Emilio Jamerlan
Joshua Wang
Colin Waldorf
Distinguished Achievement1231 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

From Peg Legs to Myoelectric Limbs,The Revoution of Prosthetics
Kacie Gee
Kassidy Davis
Distinguished Achievement1232 Corpus Christi, TX, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

The Longoria Affair
Jule Moya
Pablo Rivera
Junior (grades 6-8) Individual Documentary   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1102 Copperas Cove, TX, Copperas Cove J H, Danny Corbett

On the Bus to Southie
Caroline Harrison
2nd 1124 Waco, TX, Lake Air Intermediate, Sherry Mullins

Curt Flood: Free Agency in Baseball
Tanner Haney
3rd 1127 Highlands, TX, Highlands Junior, Jobeth Bacon

Driving The Cultural Revolution of the 20th Century
Kyleigh Fanning
Honorable Mention

1108

Baytown, TX, Gentry J H, Toni Rosenbaum

Rachel Carson

Divya Singh

Distinguished Achievement1107 Livingston, TX, Livingston J H, Suzonna McFarlain

The Titanic: The Revolutionary Ship that Sank
Riley Dunson
Distinguished Achievement1106 Lubbock, TX, Hutchinson Ms, Andrew Astwood

One Family's Reaction to the Vietnam War
Daniela Medina
Distinguished Achievement1114 El Paso, TX, Ross Middle, Rosina Hilton

Holst: The Solar System on Stage
Emily Richardson
Distinguished Achievement1115 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Damien Bassett

The Love Canal: A Toxic Tragedy
Paige Loux
Distinguished Achievement1129 Lubbock, TX, Hutchinson Ms, Andrew Astwood

A Decade of Chaos: The Chinese Cultural Revolution
Kevin Shu
Distinguished Achievement1132 Waco, TX, Tennyson Middle School, Mary Duty
Paula Miller

Revolution in Texas 1800-1836
Sylvia Conatser
Junior (grades 6-8) Group Performance   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1419 Austin, TX, Noel Grisham Middle, Sheryl Rank

Revolutionizing Revolutions: What Gandhi Taught Us About Political Defiance
Jonathan Holle
Christian Isenhour
Steven Mathew
Luke Victor
Cyrus Yasrebi
2nd 1406 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Lambs to the Slaughter no More,The Warsaw Ghetto Uprising
Lilly Knopf
Peyton Goar
Dabney Quinn
Will Malley
Bridger Navarro
3rd 1403 Humble, TX, Rayford Intermediate, Rick Meeks

Uganda and Tanzania War

Tobias White
Robert Robertson
Garardo De La Garza

Honorable Mention 1418

Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Judy Carter

From Myth to Medical Breakthrough: Edward Jenner and the Smallpox Vaccine

Natasha Muppala
Smrithi Ramachandran
Zibaa Pirani
Distinguished Achievement 1413 Waco, TX, Lake Air Intermediate, Sherry Mullins

William Frederick Poole and the Indexing Revolution
Kasey Helms
Makayla Campbell
Ciera Black
Josue Morales
Distinguished Achievement 1409 Waco, TX, Midway Middle, Leaslie Deville
Shelby Milam

The Keyhole Club: A Forgotten Chapter in the Civil Rights Movement
Emily North
Kylie Keele
Jayson Wyble
Madi Minard
Distinguished Achievement 1420 Baytown, TX, Horace Mann J H, Beverly Joseph
Suzy Ferrell

Dorothea Dix: A Voice for the Voiceless
Kaci Baker
Anahi Garcia
Laura Valencia
Daniella Valverde
Distinguished Achievement 1422 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Peter Garcia

Women's Equality in Sports Gained from Title IX
Abigail Cloudy
Melinda Cloudy
Junior (grades 6-8) Individual Performance   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1320 Baytown, TX, Gentry Junior School, Laura Bagwell

An Expression of the American Mind: A Written Revolution
Matthew Broussard
2nd 1326 Rockport, TX, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

Mustard Gas: From Weapon of Death to Promise of Life
Jake Manlove
3rd1324 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Reaction and Reform For Those Who Chould Not Speak; Sybil Stockdale And The National League Of Families Of POW'S And MIA'S
Maddie Bear
Honorable Mention

1311

Waco, TX, Tennyson Middle School, Mary Duty
Paula Miller

Title IX and the Revolution in Collegiate Women's Athletics

Haley Miller

Distinguished Achievement1309 Sugar Land, TX, Macario Garcia Middle, Kimberly Chumley Curda

Claudette Colvin
Arianna Carr
Distinguished Achievement 1304 Sugar Land, TX, First Colony Middle, Valton Krantz

A Lost Childhood
Laura Pepper
Distinguished Achievement1303 San Antonio, TX, Harris Middle School, Dottie Griffith

Uncle Tom's Cabin "A Revolutionary Idea in Equality"
Katherine West
Distinguished Achievement1318 Fort Worth, TX, Hillwood Middle School, Cynthia Janis

We Stand Strong/ Pearl Harbor
Bobby Rochelle
Junior (grades 6-8) Group Exhibit   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1624 Austin, TX, Noel Grisham Middle, Sheryl Rank

"Tear Down This Wall"
Niti Malwade
Hamsini Nathan
Devika Patel
Khira Patel
Srija Reddy
2nd 1613 Murphy, TX, Murphy Ms, Robyn Watkins

Flying for Equality
Mackenzie Richlark
Morgynn Richlark
3rd 1607 Burkburnett, TX, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston
Travis Copus

The Children's March: Steps For Freedom
Taylor Dudley
Maria Albarella
Honorable Mention 1623 Dallas, TX, W H Gaston Middle, Shaun Henry

The Bolshevik Revolution: From Monarchy to Communism
Oscar Torres
Jared Cruz
Jesus Santoyo
Distinguished Achievement1611 Fort Worth, TX, Daggett Montessori, Stephen Shupee

The Good, The Bad ,The Barbie
Truly Tinsley
Lauren Bennett
Distinguished Achievement1609 Baytown, TX, St. Joseph Catholic School, Derek Smith

Casa dei Bambini: A Revolution in the World of Education
Barbara Leal
Mariana Lopez
Distinguished Achievement1635 El Paso, TX, Wiggs Middle, Michelle Soriano

The Road to Freedom
Vanessa Chavez
Vanessa Murillo
Distinguished Achievement1639 Baytown, TX, Horace Mann J H, Ami Liggett
Suzanne Ferrell

An Eye for an Eye... Is Capital Punishment Justice or Murder?
Honesty Stevens
Kassandra Suarez
Leslie Rangel
Junior (grades 6-8) Individual Exhibit   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1536 Rockport, TX, Rockport-Fulton Middle School, Suzanne Ransleben

Warsaw Ghetto Uprising: The Revolt That Re-FORMED Jewish History
Timothy Kelley
2nd 1504 Plano, TX, Renner Middle, Sara Andrade

Turning the Tide on Apartheid
Katherine Clement
3rd 1511 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Debbie Engle

India's Green Revolution
Raj Rao
Honorable Mention 1529 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

Intifada: A Revolution that Transformed a Society and Altered International Perceptions
Ibtihal Malley
Distinguished Achievement1515 Fort Worth, TX, Hillwood Middle School, Cynthia Janis

History of Railroads : Revolutions and Reforms
Rahul Sagi
Distinguished Achievement1505 La Vernia, TX, La Vernia Junior High School, Joe West

Assembling an Automobile for the World
Bo Garcia
Distinguished Achievement 1524 Brownsville, TX, Oliveira Middle, Erika Palacios
Tony Pineda
Mary Helen Garcia

A Voice for those with No Choice
Elise Zamora
Distinguished Achievement1525 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Isma Lundstrom

Admission of Women to the Citadel
Kaitlyn Chalmers
Junior (grades 6-8) Individual Interpretive Web Site   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1714 El Paso, TX, Hut Brown Middle School, Nancy Franklin

A War With Ourselves: How the Media Affected the Vietnam War
Adam Esqueda
2nd 1711 Brenham, TX, Brenham Junior High, Kim Wade

Vaccines: Revolutionizing the way we fight diseases
Jacqueline Deans
3rd 1707 Burkburnett, TX, Burkburnett Middle School, Kendy Johnston
Travis Copus

American Reaction to Uncle Tom's Cabin
Ashley Archambeau
Honorable Mention 1705 La Vernia, TX, La Vernia Junior High School, Trudi Buckley

Gaining Dignity for the Mentally Ill - The Efforts of Dorothea Lynde Dix
Emma Weber
Distinguished Achievement1700 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

Henry Ford and the Assembly Line: A Revolution in Industry
Imam Widodo
Distinguished Achievement1722 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

Mahatma Gandhi: Indian Rebellion Reformed Protesting: One Man Can Change the World
Ilsa Siddiqui
Distinguished Achievement1727 Baytown, TX, Cedar Bayou J H, Kristen Davenport

Pruitt Igoe
Rachel Lahowetz
Distinguished Achievement1731 Waco, TX, Lake Air Intermediate, Sherry Mullins

The Free Press Revolution of John Peter Zenger
Alizea Alonzo
Distinguished Achievement 1734 San Antonio, TX, Briscoe Middle School, Lisa Casas

The Green Movement
Brisa Shaw
Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1016 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

Thwarted Revolution in Jordan Transforms the Palestinian Movement: From Revolutionary Vanguard to Participant in Arab State System
Areej Malley
2nd 1031 Rockport, TX, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

Year Zero: How Communism and the Cold War Deformed Cambodia
Kacey Manlove
3rd 1002 Baytown, TX, Horace Mann J H, Ami Liggett
Suzanne Ferrell

Seven Steps of Courage: Ruby Bridges fight for equal educational opportunities
Kandyse Warbrick
Honorable Mention 1029 Coppell, TX, Coppell Middle North, Angela Geiger

After the Holocaust: A Reform in History
Erin Jordan
Distinguished Achievement1012 Houston, TX, Aldine Middle, Joseph Lucario

Fauvism: The Start of a Chain Reaction of Art Styles and Movements
Jamal Tagey
Distinguished Achievement 1004 Waco, TX, Midway Middle, Leaslie Deville
Shelby Milam

Mahatma Gandhi and India's Struggle
Matthew Parsons
Distinguished Achievement1003 Anderson, TX, Anderson-Shiro Secondary School, Justin Krueger

Don't Judge A Book By Its Color: The Desegregation of Schools in America
Isabella Diorio
Distinguished Achievement1017 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

The Bonus Army
Catherine Rickert
Distinguished Achievement1030 Houston, TX, Stovall Middle, Dan Perugini

Galileo's Scientific Revolution
Tammy Pham
Junior (grades 6-8) Group Interpretive Web Site   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 1803 Austin, TX, Noel Grisham Middle, Sheryl Rank

Title IX: The Living, Breathing Law
Smrithi Mahadevan
Maanasa Nathan
Priya Ramamoorthy
Kavya Ramamoorthy
2nd 1802 Baytown, TX, Horace Mann J H, Beverly Joseph
Suzy Ferrell

An Island's Victory: The first successful slave revolt
Edna Mendez
Valeria Sixtos
3rd 1818 Sugar Land, TX, Quail Valley Middle, Kari Johnson

Impressionism's Revolution: Achille-Claude Debussy
Jenny Liu
Cher Liu
Honorable Mention 1828 Austin, TX, Renaissance Academy, Melissa Brown

From Ashes to Action: How the Triangle Shirtwaist Fire Ignited Revolution, Reaction, and Reform
Duriba Khan
Autia Ayub
Distinguished Achievement1813 El Paso, TX, Magoffin Middle School, Jeanaline Celis

Dorothea Dix and the Assylum Movement
Ana Giner
Anthony Rosales
Distinguished Achievement1810 Houston, TX, Drew Academy, Joseph Wendorf

Pablo Picasso: A Revolution in Art
Giselle Cruz
Nurriya Mohammad
Alessandra Urbina
Distinguished Achievement1823 Benbrook, TX, Benbrook Middle School, Sean Clark
Sean Clark

Silence Speaks Volumes: Silent Movies
Rachel Foster
Abigail Presley
Distinguished Achievement1829 Brownsville, TX, Vela Middle, Claudia Aguirre

Philippine Insurrection
Samantha Perez
Rachelle CendañA

Jump to a Category
Senior (grades 9-12) Group DocumentarySenior (grades 9-12) Individual Documentary
Senior (grades 9-12) Group PerformanceSenior (grades 9-12) Individual Performance
Senior (grades 9-12) Group ExhibitSenior (grades 9-12) Individual Exhibit
Senior (grades 9-12) Individual Interpretive Web SiteSenior (grades 9-12) Individual Historical Paper
Senior (grades 9-12) Group Interpretive Web Site

Senior (grades 9-12) Group Documentary   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st2223 San Antonio, TX, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Weaving the Web: The Revolution of the ARPAnet
Caitlin Quinn
Aleksandar Tinkovski
2nd2215 Arlington, TX, Martin H S, Jacqueline Echols

The Enduring Chanel: Reaction to a Revolutionary Reformer of Women's Fashions
Leila Bonakdar
Kate Chen
Jessica Salazar
Lauren Todd
3rd2213 San Antonio, TX, Health Careers H S, Denise Scott

A Bloody Revolution

Ariella Noorily
Daniel Noorily
Pavela Bambekouva
Karoline Xu
Samantha Lin

Honorable Mention

2211

 

Houston, TX, Nimitz High School, Binnig Barbi

Fastening Americans to Safety: A Consumer Revolution that Paved the Road to Corporate Reform

 

Juan Jaramillo
Arturo Reyes
Kevin Connally
Stephen Rivera
Thalia Duran
Distinguished Achievement2212 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

Mothers of the Plaza
Briana Mayes
Damari Espinoza
Saveakda Pen
Wendy Gonzales
Priscilla Le
Distinguished Achievement2206 Houston, TX, Cypress Ridge High School, Keishla Ceaser-Jones

Darwin Dilemma: Reactions to Darwin's Theories of Evolution
Alexandre Lemaire
Tyler Tweedel
Katlyn Hedgpeth
Kenneth Evans
Distinguished Achievement 2204 Port Neches, TX, Port Neches Groves High School, Jessie Burkle

The Catholic Reformation
Elizabeth Dubois
John Paul Napleton
Distinguished Achievement2219 Brownsville, TX, Pace H S, Peggy Gutierrez

Defiant Hearts The Beat Generation
Cynthia Ibarra
Cristian Perez
Albert Vasquez
Swetha Narasimhan
Tyler Landgraf
Distinguished Achievement2227 Brownsville, TX, Lopez H S, Elizabeth Carr
Laura Ortiz

As Many Lived In Chains
Jessica Proa
Jose Carrillo
Amanda Longoria
Roxanna Mejia
Distinguished Achievement2231 Falfurrias, TX, Falfurrias H S, Sharon Wilson

Bread, Land and Peace: The Bolshevik Revolution of 1917
Gregory Vela
Diego Rivera
Senior (grades 9-12) Individual Documentary   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st2110 Houston, TX, Nimitz High School, Binnig Barbi

A Long-Awaited Revolution
Aric Barnes
2nd2121 San Antonio, TX, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Blank Slates: The Chinese Cultural Revolution and Chinese Youth
Monica Li
3rd2107 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Ken Heller

Antitrust
Matthew Johnson
Honorable Mention 2103 Baytown, TX, Ross S. Sterling Highschool, Arlene Hastings-Hill

"How Far Would You Go? Nellie Bly: Reforming Journalism, Transfixing the World"
Becki Conejo
Distinguished Achievement2105 El Paso, TX, Eastwood H S, Amy Holzman

Nuclear Weapons: Revolutionizing World Political Relations
Jackson Alexander
Distinguished Achievement2112 Missouri City, TX, Ridge Point High School, Elizabeth Brewer

When the Nation was Rocked
Malynn Anne Ilanga
Distinguished Achievement 2114 Brownsville, TX, Hanna H S, Rodrigo Garcia

Penicillin-Revolution in a Petri Dish
Florentino Saenz
Distinguished Achievement2122 Corpus Christi, TX, Carroll High School, Sydna Arnold

Smallpox Eradication: Reforming the World
Simone Menezes
Distinguished Achievement2127 La Vernia, TX, La Vernia High School, Larry Moore

The Wall:the Iron Curtain of Germany
Jordan Green
Distinguished Achievement2129 Baytown, TX, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle

Fueling America: The Second Industrial Revolution
Logan Fanning
Senior (grades 9-12) Group Performance   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2417 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

The Forgotten Korean Conflict: 1941 to Present
Kelcie Willis-Gaultney
Fraz Haseen
Amy Luu
Ben Yang
2nd 2411 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

A Revolution of Faith: The Cristeros
Robert Rodriguez
Jeffrey Gonzalez
Erick Luna
Kevin Paz
3rd 2427 San Antonio, TX, Madison H S, Dottie Griffith

Beautiful Blushing Secrets "The Revolutionary Idea of Female Espionage"
Bradley Fertitta
Kannon Hall
Sarah Jacobs
Honorable Mention

2408

Clarendon, TX, Clarendon H S, Lyndal Gillen-Goetze

Revolutionary Blood

Kae Hewett
Samantha Sanderson
Distinguished Achievement 2406 Plano, TX, Plano East Sr H S, Richard Walker
Lee Ann Yates

Liberty, Equality, Fraternity: the Springtime of Nations
Anna Shapovalova
Taylor Willis
Distinguished Achievement 2402 Trenton, TX, Trenton H S, Laura Thedford

The Boston Tea Party: Paying for the Price for Freedom
Ben Parker
Hunter Parsons
Lucas Spratt
Tyler Weems
Distinguished Achievement 2416 Navasota, TX, Navasota H S, Kathy Day

Put the Gals In: WASPS
Ansley Maddox
Chase Shelton
Distinguished Achievement 2422 Weslaco, TX, Weslaco High School, Stephanie Powelson

How a War Polarized the Nation: American Reaction to Vietnam
Shelbi Foerster
Claudia Dominguez
Luci Garza
Lauren Fann
Alyssa Hernandez
Senior (grades 9-12) Individual Performance   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2321 El Paso, TX, El Paso H S, Zane Harwell

"After Communism succeeds... there will be peace across the Earth"
Elijah Harwell
2nd 2304 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

An Unwitting Revolutionary
Marivi Ancelmo
3rd2303 San Antonio, TX, Health Careers H S, Carrie Foster

Revolution and Reaction of the Magna Carta: A Political Reformation
Stephen Trippy
Honorable Mention

2309

Brownsville, TX, Hanna H S, Juan Mendoza
Yolanda Moctezuma

Shoah: The Victim's Suffrage

Heather Glover

Distinguished Achievement2307 Houston, TX, Nimitz Ninth Grade School, Amy Serck
Richard Cheplick
James Diangelo

The Original Arab Spring
Destiny Adkins
Distinguished Achievement2311 Port Neches, TX, Port Neches Groves High School, Jessie Burkle

Painters' Revolution
Matthew Talton
Distinguished Achievement2315 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

Transcending Prejudice: An Intellectual Revolution
Veronica Dyke
Distinguished Achievement2319 Missouri City, TX, Ridge Point High School, Elizabeth Brewer

All dolled up: Barbie's Revolutionary History
Amanda Brady
Senior (grades 9-12) Group Exhibit   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2605 San Antonio, TX, Health Careers H S, Denise Scott

Jacob Riis:Tackling the Tenements
Kendra Mack
Ashley Bazo
Kalyan Botla
Ning Zhao
2nd 2625 Falfurrias, TX, Falfurrias H S, Sharon Wilson

Triangle Shirtwaist Factory Fire: Tragedy Ignites Reform
John Gonzales
Jose Garza
Alexandria Guerra
D'Andrea Escobar
3rd 2611 Spring, TX, Salinas Homeschool, Lisa Salinas

Cristero: The Mexican Nation's Internal Struggle for Liberty and Identity
Annie Salinas
Julia Salinas
Honorable Mention 2600 Cypress, TX, Homeschool Historians, Joan Thomson

Reaction to Counterfeiting in Early America
Benjamin Lett
Patrick Lett
Robert Thomson
Andrew Thomson
Jean Marie Thomson
Distinguished Achievement2613 Hereford, TX, Hereford High School, Richard Lamascus

Minutes to Midnight
Harrison Detten
Matthew Fetsch
Patrick Friemel
Matthew Leyendecker
Matthew Wilhelm
Distinguished Achievement2618 Brownsville, TX, Hanna H S, Rodrigo Garcia

The Reformation Era: Reactions to the Tudor's 16th Century Religious Revolution
Allyson Garcia
Preethi Raju
Distinguished Achievement2630 Sanderson, TX, Sanderson High School, David Carrasco

The Iron Highway of Texas
William Roberts
Jalen Chriesman
Abrianna Carrasco
Robert Montalvo
Micaela Fuentez
Distinguished Achievement2633 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

A Saintly Revolution
Yendri Longoria
Claudia Starling
Dominic Brown
Cassandra Martin
Senior (grades 9-12) Individual Exhibit   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2515 Copperas Cove, TX, Copperas Cove H S, Danny Corbett

Russki Go Home!
Mikayla Miller
2nd 2514 Baytown, TX, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle

The Triangle Fire
Cassadi Pape
3rd 2526 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas

Bismarck: King without a Crown
Jameson White
Honorable Mention

2500

 

Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Lyssa Davoust

Censorship: Suppressing the Obscene

Nathan Wells

Distinguished Achievement2511 Plano, TX, Plano East Sr H S, Richard Walker
Lee Ann Yates

Labor Revolution: The Homestead Strike
Vinod Samuel
Distinguished Achievement2506 San Antonio, TX, Louis D. Brandeis High School, Callie Latham

Salvation by Faith Alone
Kelsey Kohler
Distinguished Achievement2516 Weslaco, TX, Weslaco High School, Stephanie Powelson

The Living Room War: How Vietnam Polarized our Nation
Paulina De Los Santos
Distinguished Achievement2529 San Antonio, TX, John Jay Science & Engineering Academy, Tori Berry

The Manet Scandal: Rise of the Impressionists
Marcos Ortiz
Distinguished Achievement2530 Houston, TX, Nimitz High School, Amy Serck

Peter's Challenge: Reforming Russia
Jesse Salinas
Senior (grades 9-12) Individual Interpretive Web Site   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2718 Sugar Land, TX, William B Travis High School, Matthew Lyons

Perestroika: Deadly Reform for an Unstable State
Eric Saldanha
2nd 2715 Copperas Cove, TX, Copperas Cove H S, Danny Corbett

Operation Urgent Fury: A Revolution Aborted
David Spicer
3rd 2712 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

The Forgotten Revolution that Reformed America
Shabir Muhammad
Honorable Mention 2720 Pasadena, TX, First Baptist Christian Academy, Alice Purcell

Two Koreas, One People
Jooeun Grace Shin
Distinguished Achievement2708 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

The Effect of Photojournalism
Tiffany Hobson
Distinguished Achievement2707 San Antonio, TX, Health Careers H S, Carrie Foster

Revolution, Reaction, and Reform: The Impact of the Boxer Rebellion
Cindy Wu
Distinguished Achievement2706 Hereford, TX, Hereford High School, Richard Lamascus

No Friends But The Mountains
Andrew White
Distinguished Achievement2721 San Antonio, TX, Communications Arts High School, Lisa Stevens

America's Forgotten Disaster: The Tragedy of the Triangle Shirwaist Factory Fire
Reynaldo Molina
Distinguished Achievement2728 Houston, TX, Carver H S For Applied Tech/Engineering/Arts, Todd Gonion

The Lenin Shipyard Strikes
Celeste Labod
Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2000 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Lyssa Davoust

Frank J. Robinson and the Fight against Racial Gerrymandering in Deep East Texas
Corey Roberts
2nd 2031 Houston, TX, Eisenhower High School, Linda E Kleeman
Stephen Martin
Mari Glamser

The Iranian Revolution
Claudia Espinoza
3rd 2015 Plano, TX, Plano East Sr H S, Richard Walker
Lee Ann Yates

Revolution,Reaction and Reform in History: Richard Doll's Lung Cancer Study
Stanley Joseph
Honorable Mention 2019 Houston, TX, Nimitz High School, Binnig Barbi

The Day Democracy Died: The Chilean Coup of 1973
Johana Mata
Distinguished Achievement2013 Corpus Christi, TX, Carroll High School, Sydna Arnold

Chemotherapy: A Revolutionary Phenomenon of Palliation and Proliferation
Sara Surani
Distinguished Achievement2009 Corpus Christi, TX, Carroll High School, Sydna Arnold

The Warsaw Ghetto Uprising and Human Rights
Sonal Ahuja
Distinguished Achievement2005 Brownsville, TX, Hanna H S, Juan Mendoza
Yolanda Moctezuma

The U-Boats of World War I: The Unsung Spark of Revolution, Elicitor of Reaction, and Source of Reform
Pedro Ramos
Distinguished Achievement2029 Clarendon, TX, Clarendon H S, Lyndal Gillen-Goetze

Sarah Cockrell: A Woman of Substance
Mikayla Shadle
Distinguished Achievement2030 Katy, TX, Cypress Lakes Hs, Terry Noe

Women Revolutionize the Military
Sierra Zunker
Senior (grades 9-12) Group Interpretive Web Site   [back to top]
PlaceEntry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1st 2807 San Antonio, TX, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Riveting and Welding: The Revolution of Women in the Workforce
Julia Mora
Sophia Mora
2nd 2805 Houston, TX, Carver H S For Applied Tech/Engineering/Arts, Mary Wright
Todd Gonion

Photjournalism: A Revolution Among Revolutions
Amanda Cruz
Monica Martinez
Te-Rue Eng
Kirk Ward
3rd 2819 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

Desegregation in DISD: Dallas's slow reaction to school reform
Alejandra Naranjo
Maryam Khan
Honorable Mention 2830 Dickinson, TX, Dickinson High School, Cheri Van Sant

The Velvet Revolution
Danny Zermeno
Anna Novak
Erica Esders
Distinguished Achievement2812 Sugar Land, TX, Willowridge H S, Sharla Morning

Liberté, Egalité, Fraternité (Liberty, Equality, Fraternity) : The French Revolution
Karla Guerra
Boris Elias
Stacey Buchanan
Julio Vidal
Distinguished Achievement2803 Brownsville, TX, Hanna H S, Juan Mendoza
Yolanda Moctezuma

A Rumble of Labor Unrest: Revolution, Reaction, and Reform in Disney Studios
Victoria Ocampo
Carolina Mayen
Alfonso Hernandez
Distinguished Achievement2820 San Antonio, TX, Louis D. Brandeis High School, Elizabeth Wolff

The Germ Theory of Disease
Dillon Yao
Ruiqi He
Christian Castellanos
Distinguished Achievement2824 Trenton, TX, Trenton H S, Laura Thedford

Treaty of Versailles: Failure to Reform
Chase Haden
Andrew Holland
John Holland

 

Jump to an award
Colonial Dames AwardStudent Choice Award
The Hispanic Heritage Award The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History
The Jane McCallum Women in Texas History Award The Institute of Texan Cultures Award
The Locke Lord LLP Legal History Award The Jewish History Award
The Ruthe Winegarten Award The Oral History Award
The Willie Lee Gay Award for African-American History 
 

Colonial Dames Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1032 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper A Metaphor with Meaning: Thomas Jefferson's Wall of Separation Between Church and State
Livingston J H
Livingston, TX
Suzonna McFarlainLindsey Moore
2023 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Boston Tea: The Patriots Choice
Harmony School Of Advancement
Houston, TX
Denisse Rubio & Meredith MillspaughMaryam Anis

 

Student Choice Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1608 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Wet or Dry? Alcohol Reform in Texas
Young Women's College Preparatory Academy
Houston, TX
Nelva WilliamsonMadison Harris & Fallon Jones & Laurryn Sells
2604 Senior (grades 9-12) Group Exhibit The Toilet Paper Revolution
Iant Qur'Anic Academy (Iqa)
Richardson, TX
Nasima ChowdhuryDena Abdelkarim & Dema Abdelkarim & Maryam Afzal & Sabera Abdulmajid & Aila Soomro

 

The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1606 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Co-Education Integration: How Women Transformed the Face of Texas A&M
Sartartia Middle School
Sugar Land, TX
Damien BassettSanjana Kalvakuntla & Kiran Patel & Sanjana Kapoor & Dara Lawal
2000 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Frank J. Robinson and the Fight against Racial Gerrymandering in Deep East Texas
Waco H S
Waco, TX
Courtney Copas & Lyssa DavoustCorey Roberts

 

The Hispanic Heritage Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1510 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Tejano Heroes of the Texas Revolution: Bold Leadership Remembered, Faded Memories Restored
Welch Homeschool
College Station, TX
Melanie Welch & T. Kenneth WelchChristopher Welch
2611 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Cristero: The Mexican Nation's Internal Struggle for Liberty and Identity
Salinas Homeschool
Spring, TX
Lisa SalinasAnnie Salinas & Julia Salinas

 

The Institute of Texan Cultures Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1508 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Rebuilding the Galveston Seawall
Lanier Middle
Houston, TX
Charlita BlossomMaiya Archie

 

The Jane McCallum Women in Texas History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2424 Senior (grades 9-12) Group Performance The Roe vs Wade Case: A Legal Revolution, Social Reaction, and Judicial Reforms
Greenville Christian School
Greenville, TX
Lewis SmithAlicia Guthrie & Larissa Buchanan & Brooke Blue & Lacy Sorrells

 

The Jewish History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1029 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper After the Holocaust: A Reform in History
Coppell Middle North
Coppell, TX
Angela GeigerErin Jordan
2009 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper The Warsaw Ghetto Uprising and Human Rights
Carroll High School
Corpus Christi, TX
Sydna ArnoldSonal Ahuja

 

The Locke Lord LLP Legal History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2615 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Kill the Indian; Save the Man
Nimitz High School
Houston, TX
Amy Serck, Richard Cheplick & James DiangeloKatherine Neuman & Timothy Harrington & Heather Tucker

 

The Oral History Award    [back to top]
Entry #
Place
Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1100
Honorable Mention
Junior (grades 6-8) Individual Documentary Reform in Transportation in the 19th Century
Navasota J H
Navasota, TX
Yolanda MahonKynsee Gesch
1105
3rd
Junior (grades 6-8) Individual Documentary Stevie Ray Vaughan: Revolution in the Blues
Daggett Montessori
Fort Worth, TX
Stephen ShupeeJeffrey Tullis
1124
2nd
Junior (grades 6-8) Individual Documentary Curt Flood: Free Agency in Baseball
Lake Air Intermediate
Waco, TX
Sherry MullinsTanner Haney

1108
1st

Junior (grades 6-8) Individual Documentary

Rachel Carson
Gentry J H
Baytown, TX

Toni Rosenbaum

Divya Singh

2121
1st
Senior (grades 9-12) Individual Documentary Blank Slates: The Chinese Cultural Revolution and Chinese Youth
Communications Arts High School
San Antonio, TX
Lisa StevensMonica Li

 

The Ruthe Winegarten Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2029 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Sarah Cockrell: A Woman of Substance
Clarendon H S
Clarendon, TX
Lyndal Gillen-GoetzeMikayla Shadle

 

The Willie Lee Gay Award for African-American History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1002 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Seven Steps of Courage: Ruby Bridges fight for equal educational opportunities
Horace Mann J H
Baytown, TX
Ami Liggett & Suzanne FerrellKandyse Warbrick
1613 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Flying for Equality
Murphy Ms
Murphy, TX
Robyn WatkinsMackenzie Richlark & Morgynn Richlark
2000 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Frank J. Robinson and the Fight against Racial Gerrymandering in Deep East Texas
Waco H S
Waco, TX
Courtney Copas & Lyssa DavoustCorey Roberts

 

Jump to a scholarship
The UNT Department of History Texas History Day Scholarship
UT Austin Liberal Arts Scholarship

The UNT Department of History Texas History Day Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Corey Roberts 2000 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Frank J. Robinson and the Fight against Racial Gerrymandering in Deep East Texas
Waco, TX, Waco H S
Courtney Copas, Lyssa Davoust

 

 


The UT Austin Liberal Arts Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Corey Roberts 2000 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Frank J. Robinson and the Fight against Racial Gerrymandering in Deep East Texas
Waco, TX, Waco H S
Courtney Copas, Lyssa Davoust