Members Only Area
Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas History Day, May 2-3, 2014

Texas History Day
May 2-3, 2014

Junior Division Results

Senior Division Results

Special Award Recipients

Scholarship Recipients

 

Jump to a Category
Junior (grades 6-8) Group Documentary Junior (grades 6-8) Individual Documentary
Junior (grades 6-8) Group Performance Junior (grades 6-8) Individual Performance
Junior (grades 6-8) Group Exhibit Junior (grades 6-8) Individual Exhibit
Junior (grades 6-8) Individual Interpretive Web Site Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper
Junior (grades 6-8) Group Interpretive Web Site

Junior (grades 6-8) Group Documentary   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1226 Baytown, TX, Harris County, Goose Creek CISD, Baytown J H, Peter Cushman

The Rights of People with Disabilities
Peyton Nerf
Christopher Cerino
Christopher Ibarra
 
2 1217 Riviera, TX, Kleberg County, Riviera Isd, Kaufer H S, Bitsy Hubert

Crystal City Walkout: Student Rights
Devyn Hamblin
Kyle Bunger
3 1230 Houston, TX, Harris, Aldine ISD, Lewis Middle School, Katherine Speight

The Kindertransport: Into the Arms of Strangers
Maryam Memon
Bailey Henderson
Honorable
Mention
1231 Boerne, TX, kendall, boerne isd, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Japanese internment..VIOLATION OF RIGHTS AND FAILURE OF RESPONSIBILITIES
Nicole Johnson
Erin Kavanagh
Sydney Roe
Distinguished
Achievement
1222 Abilene, TX, Taylor, Abilene ISD, Craig Middle School, Nancy Williams

The Galveston Movement
Elizabeth Young
Claire White
Distinguished
Achievement
1207 Humble, TX, Harris, Aldine ISD, Rayford Intermediate, Latarsha King
Jonathan Evans

Death by Fire: The Deadliest Industrial Fire of 1911
Yazmin Coronado
Jasmine Iglesias
Distinguished
Achievement
1201 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Hannah Davenport

Pentagon papers: Shaping 40 Years of Rights & Responsibilities
Grace Shoop
Vada Olson
Distinguished
Achievement
1218 Lubbock, TX, Lubbock County, Lubbock ISD, Hutchinson Ms, Gabriel Madrid

Mary Ann Shadd Cary: Fighting for Women's Rights
Phyllis Zhang
Annie Ghandour
Distinguished
Achievement
1208 Boerne, TX, kendall, boerne isd, Boerne Middle School North, Bryan Degner

THE AMERICAN WITH DISABILITIES ACT-POINT IN HISTORY ,THE DISABLED RIGHTS AND RESPONSIBILITIES
Micah Simmons
Ben Simmons
Shane Cearnal
Conner Darnell
Distinguished
Achievement
1206 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Judith Seffair

The Triangle Shirtwaist Factory Fire
Isha Dhawan
Meghan Muppala
Junior (grades 6-8) Individual Documentary   [back to top]  
Entry # Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1121 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove J H, Catherine Sharbeno

Liberty Revoked: Korematsu vs. the United States
Emma Bodisch
2 1108 San Antonio, TX, Bexar, Archdiocese of San Antonio, St. Matthew Catholic School,Ann Marie Ibar

The Impact of the Great Depression Towards Rights and Responsibilities of Migrant Workers
Korbin San Miguel
3 1100 Crosby, TX, Harris County, Crosby Isd, Crosby Middle, Nancy Johnson

Eisenhower and the Integration of Little Rock Central High School: Civil Rights and Federal Responsibilities
Andre Jr. Thomas
Honorable
Mention
 
1111 Hereford, TX, Deaf Smith, Hereford ISD, Hereford Preparatory Academy, Kim Bigham

Prohibition: The Illegalization of Alcohol in the U.S.
Lexy Riley
Distinguished
Achievement
1119 San Antonio, TX, Bexar, SAISD, Young Women's Leadership Academy, Adrean Springer

Lyndon B. Johnson and His Role in Civil Rights
Elisa Barrera
Distinguished
Achievement
1122 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

Creator Rights, User Responsibilities: How Piracy Impacts Entertainment and Economic History
Katie Lester
Distinguished
Achievement
1133 Hereford, TX, Deaf Smith, Hereford ISD, Hereford Preparatory Academy, Kim Bigham

A Child's Right: Labor Laws Protecting Children
Faith Castaneda
Distinguished
Achievement
1128 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Judith Seffair

Rights and Responsibilities in History: Sati-Sacrifice or Murder?
Naomi Samuel
Distinguished
Achievement
1104 Riviera, TX, Kleberg County, Riviera Isd, Kaufer H S, Bitsy Hubert

Orphan Trains: Society's Responsibility for Children
Sara Hamblin
Distinguished
Achievement
1131 Dallas, TX, Dallas County, Dallas Isd, W H Gaston Middle, Jennifer Hansen

Fossil Fuels: Our Responsibility For Future Generations
Aileen Vilatoro
Junior (grades 6-8) Group Performance   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1426 Austin, TX, Travis , private, One Day Academy,Laura Holle

Echoes of the Auction Block: The Radical Advocacy of Sojourner Truth and Harriet Beecher Stowe
Hannah Edwards
Jake Brien
Jessie Loehr
Max Mitchell
Keith Teague
2 1406 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, George Stonifinis
Mary Duty

Armbands on Trial: When Rights and Responsibilities Collide
Paige Dupuy
Brigitte Eichenberg
3 1424 Boerne, TX, kendall, boerne isd, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Crusades for child labor laws: gaining rights for those with no voice
Brooke Hart
Ryan Hart
Julia Girling
Brooks Klutts
Will Herbst
Honorable
Mention
1421 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio Isd, Poe Middle, Homero Gonzalez

Yo Quiero!
Anastasia Canu
Ashley Rodriquez
Emily Salazar
Ashley Mejia
Distinguished
Achievement
1405 Missouri City, TX, Fort Bend County, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

Forgotten Emancipator of India
Neha Joshi
Kanika Talwar
Distinguished
Achievement
1425 Houston, TX, Harris County, Adine ISD, Shotwell Middle, Clayton Dodson
Michelle Womack
Adam Brandner
Monica Broussard

Dusting off the History Behind the Manhattan Project
Tyric Hardy
Frank Macias
Angeles Canales
Distinguished
Achievement
1415 Houston, TX, Harris County, Adine ISD, Shotwell Middle, Clayton Dodson
Michelle Womack
Adam Brandner
Monica Broussard

Pictures Worth More Than A Thousand Words
Huan Tran
Javarhea Thompson
Emily Hernandez
Breanna Graves-Brown
Ada Argueta
Distinguished
Achievement
1410 Granbury, TX, Hood County, Granbury Isd, Acton Middle School, David Brister

SMOKING: THE GREAT DEBATE
Ashley Boyd
Charlotte Elliott
Distinguished
Achievement
1404 Corpus Christi, TX, Nueces County, Corpus Christi Isd, Baker Middle, Tracy Barberio

Susan B. Anthony and the Fight for Womens' Rights 
Robert Caro
John Henry Stearns
Madie Singh
Victoria Moreno
Distinguished
Achievement
1414 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Morehead Middle, Frank Clark

Emmeline Pankhurst: The Fight for Women's Suffarge
Emily Woo Kee
Brooke Studdard
Junior (grades 6-8) Individual Performance   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1320 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

From the Ashes: MacArthur's Responsibility for the Rebuilding of Japan
Jake Manlove
2 1310 Bellaire, TX, Harris, Houston ISD, Pin Oak Middle,Anne Baumgarten

Faubough Treme: Fighting for Civil Rights in 19th Century New Orleans, Who's Responsible for Preserving Its Legacy and Culture?

Ahnia Leary
3 1309 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, Mary Duty

Civic Responsibilty During World War II
Derby Carlson

Honorable
Mention
 
1318 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, 
Being Black on the Great White Way
Harper Hoover
Distinguished
Achievement
1304 Missouri City, TX, Fort Bend County, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

Chief Joseph and Flight of Nez Perce
Westley Sturhan
Distinguished
Achievement
1315 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio Isd, Poe Middle, Homero Gonzalez

Marian Anderson 
Zion Minor
Distinguished
Achievement
1314 Houston, TX, Harris, Aldine ISD, Lewis Middle School, Katherine Speight

Fannie Lou Hamer: The Lady who Sings the Hymns
Nfia Goya
Distinguished
Achievement
1300 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Stillman Middle, Frances Guerrero

Strike for Your Right: Railroad Workers Fight for Their Rights and Lay Down the Government's Responsibilities
Cynthia Garcia
Junior (grades 6-8) Group Exhibit   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1610 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Cedar Bayou Junior School, Carrie Kinnaman

The Day the Gridiron Turned Pink
Dylan Gill
Seth Franco
2 1639 Missouri City, TX, Fort Bend County, Fort Bend Independent School Dist., Quail Valley Middle School, Larry Romero

Science vs. Intelligent Design
Annabel Liou
Elsbeth Chow
3 1618 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

Relegating Responsibility: The Universal Declaration of Human Rights
Zoe Sundberg
Michaela James
Honorable
Mention
 
1636 Humble, TX, Harris, Aldine ISD, Rayford Intermediate, Latarsha King
Jonathan Evans

Ima Hogg: Advocate for People's Rights, Responsible Philanthropist
Ray Barrera
Isaac Huerta
Viviane Huara
Kealana Wolfe
Distinguished
Achievement
1623 Anderson, TX, Grimes County, Anderson-Shiro CISD, Anderson-Shiro Secondary School,Justin Krueger

Walking For Civil Rights: The Montgomery Bus Boycotts
Brady Richards
Garrett Johnson
Distinguished
Achievement
1602 Colorado City, TX, Mitchell County, Colorado ISD, Colorado Middle, Beverly Adams

We Shall Overcome
Chloe Castillo
Calvin Spencer
Distinguished
Achievement
1627 San Antonio, TX, Bexar County, Northside Isd, Coke Stevenson Middle, Bridgette Escobedo

Animal Welfare Act of 1966
Jordan Robey
Parker Hunter
Distinguished
Achievement
1612 Fort Worth, TX, Tarrant County, Fort Worth ISD, McLean Middle, Anna Trimble

Scopes Trial
Benett Lasiter
Jason Guenther
Junior (grades 6-8) Individual Exhibit   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1522 Anderson, TX, Grimes County, Anderson-Shiro CISD, Anderson-Shiro Secondary School,Justin Krueger

Give or Take: The Indian Removal Act
Kensey Wiggins
2 1517 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

The Texas City Disaster: The Worst Industrial Accident in U. S. History

Evan Knapp
3 1536 Hewitt, TX, McLennan, Midwayisd, Midway Middle School, Leaslie Deville

Red Terror: Rights and Responsibilities during the Chinese Cultural Revolution
Maeve Whelan
Honorable
Mention
1516 Corpus Christi, TX, Nueces County, Corpus Christi Isd, Baker Middle, Tracy Barberio

Rationing Rights and Responsibilities
Elisa Pena
Distinguished
Achievement
1503 Murphy, TX, Collin, Plano, Murphy Middle School,Robyn Watkins

It's a Jungle Out There
Halle Miller
Distinguished
Achievement
1525 Robinson, TX, McLennan, Robinson, Robinson Junior High, Diane Rogers

Silent Victims: Children of the Branch Davidians
Zach Flippin
Distinguished
Achievement
1506 San Antonio, TX, Bexar, Northside, John Folks Middle School, Lisa Casas

Juneteenth: The Celebration of Freedom
Samantha Sevigny
Distinguished
Achievement
1540 La Porte, TX, Harris, La Porte ISD, La Porte Junior High, Chris Parker

The "Forgotten" War Remembered--The Korean War and the Role of the United Nations
Mandy Silos
Junior (grades 6-8) Individual Interpretive Web Site   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1701 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Travis Copus

The Montgomery Bus Boycott
William Louis
2 1722 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, Hector Garcia Ms, Matt Hinchman

A Riot For Rights: Gabriel Prosser's Slave Revolt
Kristina Delagarza
3 1730 Bellaire, TX, Harris, Houston ISD, Pin Oak Middle,Anne Baumgarten

Rights and Responsibilities: The Story of Stalin's Soviet Union and the Tool of Propaganda
Ilona Altman
Honorable
Mention
1715

Bellaire, TX, Harris, Houston ISD, Pin Oak Middle,Anne Baumgarten

Mansanar: The Japanese Internment Camps of World War II and the Issue of Wartime Camps

Jacob Tate
Distinguished
Achievement
1706 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, Stevenson Middle School, Jennifer Cain

Caring for the Mentally Ill
Katelyn Petersen
Distinguished
Achievement
1710 Waco, TX, Mclennan, Private, Waco Baptist Academy, Shannon Anderson

Ordinary to Extraordinary: The Story of the Dutch Resistance
Luke Stanford
Distinguished
Achievement
1725 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Hambrick Middle, Rosanna Crystal Cline

The Great Terror: The Suppressors and the Suppressed
Denisse Cordova
Distinguished
Achievement
1734 Murphy, TX, Collin, Plano, Murphy Middle School,Robyn Watkins

America's Gilded Age
Lin Alex
Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper   [back to top]  
  Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1025 Austin, TX, Travis County, Austin Isd, O Henry Middle, Duane Devereaux

The Alien and Sedition Acts of 1798: Balancing Rights and Responsibilities in Times of Crisis
Maura Goetzel
2 1021 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Peter Garcia

Violating Rights of Humans: One Child Policy in China (1979)
Sarah Zou
3 1013 North Zulch, TX, Madison, North Zulch ISD, North Zulch Isd, Holly Lyon

The Evolution of the Texas Prison System:Changing Rights of Inmates and the Responsibilities of Texas
Lilly Long
Honorable
Mention
1016 Humble, TX, Harris, Aldine ISD, Rayford Intermediate, Latarsha King
Jonathan Evans

Revolution within a Revolution: The Battle for the Right to Bear Arms
Brenda Garcia
Distinguished
Achievement
1030 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton Middle School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

Better Safe than Sorry: Internment of Rights in World War II
Helen Hartman
Distinguished
Achievement
1006 San Antonio, TX, Bexar County, Northside Isd, Earl Rudder Middle, Carlita Kosty

Rights and Responsibilities in History: The Magna Carta
Cole Hunt
Distinguished
Achievement
1002 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove J H, Catherine Sharbeno

Loving v. Virginia: The Fight for True Freedom
Oliver Farnum III
Distinguished
Achievement
1007 Waco, TX, McLennan County, Waco ISD, Atlas Academy, George Stonifinis
Mary Duty

The 1963 Birmingham Campaign: A Civil Rights Crucible
James Ackerman
Distinguished
Achievement
1022 Livingston, TX, Polk County, Livingston Isd, Livingston J H, Suzonna McFarlain

Religious Freedom in Public Schools
Penelope Miller
Junior (grades 6-8) Group Interpretive Web Site   [back to top]  
  Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 1830 Austin, TX, Williamson County, Round Rock Isd, Noel Grisham Middle, Pat Kahn

Bringing the War Home
Hamsini Nathan
Niti Malwade
2 1818 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, Sartartia Middle School, Debbie Hansen

Oil and Gas Drilling in the Gulf of Mexico
Maham Sewani
Sania Shahid
3 1812 El Paso, TX, El Paso, El Paso Independent School District, Wiggs Middle School, Adriana Jimenez

Rights of Immigrants Ignored, Responsibilities of Slumlords Unfulfilled: The New York Tenement Crisis
Oriana Dominguez
Sofia Marquez
Olivia Moore
Honorable
Mention
1805 San Antonio, TX, Bexar County, Northside Isd, Coke Stevenson Middle, Jennifer Cain

War Hysteria and the Internment of Japanese Americans
Caitlyn Melo
Chloe Fite
Distinguished
Achievement
1822 El Paso, TX, El Paso, El Paso ISD, Hut Brown Middle School, Nancy Franklin

Achieving the Impossible: Rights and Responsibilities of Denmark's Resistance in World War II
Aidan Hernandez
Elinasofia Hyams
Distinguished
Achievement
1831 Burkburnett, TX, Wichita, Burkburnett, Burkburnett Middle School, Travis Copus

The Berlin Wall
Nick Chilenski
Anthony Urbancic
Aidan Bradley
Micah Sells
Distinguished
Achievement
1827 Houston, TX, Harris, HoustonISD, T H Rogers,Janie McPhail

The Berlin Wall
Raffaele Cardone
Riordan Kenally
Distinguished
Achievement
1806 Granbury, TX, Hood County, Granbury Isd, Acton Middle School, David Brister

Surviving the Centuries: Egyptian Antiquity Preservation
Lauren Boleng
Melani Boleng
Trisha Gryder
Rayni Skaggs

 

Jump to a Category
Senior (grades 9-12) Group Documentary Senior (grades 9-12) Individual Documentary
Senior (grades 9-12) Group Performance Senior (grades 9-12) Individual Performance
Senior (grades 9-12) Group Exhibit Senior (grades 9-12) Individual Exhibit
Senior (grades 9-12) Individual Interpretive Web Site Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper
Senior (grades 9-12) Group Interpretive Web Site

Senior (grades 9-12) Group Documentary   [back to top]  
  Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2206 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Amy Maddie
Arlene Hastingshill

When Fear Was Stronger than Freedom: Executive Order 9066
Kyleigh Fanning
Logan Fanning
2 2228 San Antonio, TX, Bexar, Northside ISD, Louis D. Brandeis Hs, Linda Ellis

Dogs of War: The Rights of Our Forgotten Veterans
Matthew Perz
Tuan Pham
Nathan Corbin
3 2222 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Nimitz Ninth Grade School, Ofelia Suffle
Richard Cheplick

Never Again, Then Again: Silent Screams of Sudan
Kathryn Whitehead
Emily Quan
Geraldo Salazar
Mary Gonzales
Karen Gallardo
 
Honorable
Mention
2203 Arlington, TX, Tarrant County, Arlington Isd, Martin H S, Jacqueline Echols

Clean Air Act 
Bailey Moore
Kate Deremo
Laura Deremo
Distinguished 2225 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, Burges H S, Victoria Torres

Smoke on the Mountains
Aaron Veloz
Noah Torres
Distinguished
Achievement
2216 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Louis D. Brandeis High School, Jillian Higgins

HeLa: Patient Consent and the Cell Line that Changed Medicine
Ruiqi He
Dillon Yao
Zihao Zhu
Distinguished
Achievement
2212 Houston, TX, Harris County, Houston Isd, East Early College Hs, Andrea Nitsch

The Littel Rock Nine
Samara Flores
Edna Olvera
Tiffany Jocobo
Distinguished
Achievement
2221 Richardson, TX, USA, Private, Iant Qur'Anic Academy (Iqa), Nasima Chowdhury
John Hagan

Islamic Conquest of Egypt; Copts Under Muslim Rule
Omair Bakali
Sharif Chang
Shazad Gaziani
Haseeb Agha
Distinguished
Achievement
2213 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Carver H S For Applied Tech/Engineering/Arts, Todd Gonion

Mercy Killing or Killing Mercy?
Erica Cheng
Christina Castro
Lauren Jones
Karen Perez
Distinguished
Achievement
2208 Arlington, TX, Tarrant County, Arlington Isd, Martin H S, Jacqueline Echols

Is a Patent Worth a Life?
Austin Reichardt
Andrew Phillips
Katie Livingston
Senior (grades 9-12) Individual Documentary   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2110 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Stealing Home
Brent Vela
2 2124 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

Defending Democracy: Government Responsibility vs. Individual Rights
Zakary Piwetz
 
3 2116 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Amy Maddie

From Cradle to Conflict: Rights to a Childhood
Jovonne Ledet
Honorable
Mention
2117 San Antonio, TX, Bexar, Northside Independent School District, Health Careers High School, 
The Scottsboro Boys:Miscarriage of Justice in Ameirca
Victoria Paz
Distinguished
Achievement
2108 Navasota, TX, Grimes County, Navasota Isd, Navasota H S, Kathy Day

Donora's Sinister Smog's Silver Lining
Bethany Busa
Distinguished
Achievement
2101 Addison, TX, USA, Dallas, Greenhill School, Monica Bullock

The Goldilocks Principle: Rights and Responsibilities in a Competitive Market
Sidarth Subramanian
Distinguished
Achievement
2100 Port Neches, TX, Jefferson, Port Neches Groves ISD, Port Neches Groves High School, Jessie Burkle

Palestinian Rights in Israel
Tala Abu Shami
Distinguished
Achievement
2125 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Monica Avila

Hollywood Law: The Hays Code
Kaisy Jo Nunez
Senior (grades 9-12) Group Performance   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2427 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Rodrigo Garcia

An Orwellian Interpretation of Stalin's Responsibilities to Restrict Russian Rights
Marcus Castillo
Viviana Lozano
Juan Martinez
Gissell Perez
Marla Zarate
2 2426 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Voice of Children's Rights and Justice
Kirstin Robertson
Andrew Salinero
Kimberly Wilborn
Reagan Wukasch
3 2416 Waco, TX, McLennan, Waco ISD, Waco High School, Lyssa Davoust

40 Years of Stolen Rights and Broken Responsibilities: The Tuskegee Syphilis Study
Crystal Perez
Kristen Petree
Honorable
Mention
2404 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Pancho Villa: Embracing the Responsibility of Protecting the Rights of the Mexican People
Melissa Celeste Olivares
Esteban Zubia
Victor Ortiz
Jesus Avila
Distinguished
Achievement
2411 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Before the White Man Came, There Was No Fire...
Alyssa Alvarez
Sashiel Pina
Distinguished
Achievement
2406 San Antonio, TX, Bexar County, San Antonio Isd, Brackenridge H S, Gilbert Flores

VOKS Take Responsibility
Ana Castellanos
Joseph Mendez
Thalia Ruiz
Laura Orta
Stephanie Delgado
Distinguished
Achievement
2415 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Nimitz Ninth Grade School, Ofelia Suffle
Richard Cheplick

La Vida de Rigoberta Menchu: A Fight for Indigenous Rights
Isaac Penilla
Brianna Garcia
Edith Hernandez
Bryan Lara
Distinguished
Achievement
2402 Mesquite, TX, Dallas County, Mesquite Isd, Horn High School, Matt Griffeth

Establishing the 19th Amendment
Marisa Bielstein
Emily Calverley
Laura Lopez
Jacqueline Rosales
Payton Bailey
Distinguished
Achievement
2424 Hereford, TX, Deaf Smith, Hereford ISD, Hereford High School, Richard Lamascus

Grape Juice, Gangs, and Gin - The responsibilities of Temperance Movement Groups on Prohibition
Courtney Rudd
Reagan Rudd
Senior (grades 9-12) Individual Performance   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2322 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Impact Early College High School, Steve Koester

Writs, Rights, and Responsibilities: Franklin On the Origins of the Fourth.
Matthew Broussard
2 2300 Waco, TX, McLennan, Waco ISD, Waco High School, Lyssa Davoust

The Book that Started this Great War: Opening Eyes to Oppression One Page at a Time
Haley Miller
3 2303 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Echoes of a Riot
Branden Ventura
Honorable
Mention
2313 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

The Dragon Slayer: One Man's Quest to Bring Down the Klan
Logan Jasek
Distinguished
Achievement
2316 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Die Wei�e Rose
Marissa Rodriguez
Distinguished
Achievement
2321 Katy, TX, Harris, Cypress Fairbanks, Cypress Lakes Hs, Ashley Petry

Married Women's Property Rights in 19th Century England
Barbara Flores
Distinguished
Achievement
2301 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle

Gideon v. Wainwright: The Right to Petition, the Responsibility to Push for It 
Adulfo Amador
Distinguished
Achievement
2319 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Aldine High School, David Cannefax
Tonya Juarez

Restricting the Rights of Parents: Family Planning in China
Jenny Hwang
Distinguished
Achievement
2312 Waco, TX, McLennan, Waco ISD, Waco High School, Lyssa Davoust

Child Soldiers
Zane McDurham
Senior (grades 9-12) Group Exhibit   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2618 San Antonio, TX, Bexar, Northside Independent School District, Health Careers High School, Denise Scott

Nelly Bly and Asylum Reform
Anita Ghamarian
Roumina Ghamarian
Rimsha Syed
Deepti Surampudi
Nasriya Witt
2 2620 Richardson, TX, USA, Private, Iant Qur'Anic Academy (Iqa), Nasima Chowdhury
John Hagan

The Op[Press]ion of Sup[Press]ion
Ayesha Khan
Amnah Haque
Huda Tafsir
Basimah Basit
Najia Siddique
3 2604 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma
Adam Harrer

With Liberty and Justice for All?
Hannah Guerrero
Zaira Lopez
Lourdes Rodriguez
Tamara Rangel
Honorable
Mention
2615 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville Isd, Pace H S, Robert Ortiz

A Lost Childhood
Bernadette Briedenbach
Isaac Ortega
Oswaldo Martinez
Crystal Sosa
Distinguished
Achievement
2633 Missouri City, TX, Fort Bend, Fort Bend ISD, Hightower High School, Kevin Thierry

19th Amendment Women's Rights
Annette Augustine
Jeslin Malayil
Distinguished
Achievement
2611 Plano, TX, Collin County, Plano Isd, Plano East Sr H S, Richard Walker
Lee Ann Yates

Conflict in the East: Ethnic Cleansing of Muslim Minorities in Myanmar
Neha Srinivasan
Saumya Lohia
Christine Shedd
Alaa Mustafa
Distinguished
Achievement
2608 El Paso, TX, El Paso, Ysleta Independent School District, Valle Verde Early College High School, Isabel Mora

Energy: The Right to Innovate and the Responsibility to Preserve
Adam Martinez
Abraham Ortiz
Jayme Lambert
Distinguished
Achievement
2632 Falfurrias, TX, Brooks County, Brooks County Isd, Falfurrias H S, Rebekah Thurston

OSHA
Ramiro Soliz
Gabriella Gonzalez
Mabel Garza
Senior (grades 9-12) Individual Exhibit   [back to top]  
  Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
       
1 2515 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Molly Fridley

John Peter Zenger: Rights of the Press
Jonathan Garcia
2 2529 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Colossus of the North
Eduardo Castaneda
3 2504 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Frances Glessner Lee In A Nutshell
Skye Padilla
Honorable Mention 2511 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma
Adam Harrer

Cold Feet, Heavy Burden: A Native American Injustice
Luis Banda
Distinguished
Achievement
2500 Dallas, TX, Dallas, Private, The Hockaday School, Tracy Walder

Raiders of Art: Rights of Conquerors versus Responsibility to the Vanquished
Katherine Clement
Distinguished
Achievement
2527 Copperas Cove, TX, Coryell County, Copperas Cove Isd, Copperas Cove H S, Catherine Sharbeno

Washington or Bust
Mikayla Miller
Distinguished
Achievement
2521 Spring, TX, Harris, Homeschool, Salinas Homeschool, Lisa Salinas

India Rising: A Nation's Struggle for Rights and Self-Rule
Julia Salinas
Distinguished
Achievement
2518 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Witch or Wench? Targeting Women in the Salem Witch Trials
Casey Bozek
Senior (grades 9-12) Individual Interpretive Web Site   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2705 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

Equal in the Eyes of God
Alexis Speer
2 2731 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Goose Creek Memorial Hs, Stephanie Schrull

Satyagraha The Right to Protest: The responsibility to resist violence
Utkarsh Sharma
3 2721 Navasota, TX, Grimes County, Navasota Isd, Navasota H S, Kathy Day

The Night that Changed History Forever: Stonewall Riots
Jared Guillory
Honorable
Mention
2730 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Matthew John

The Trail of Tears: Native American Rights and the Responsibility of the U.S. Government for the Indian Removal Act of 1830
Richard Tarpey
Distinguished
Achievement
2713 Austin, TX, Travis, Private, Renaissance Academy, Barbara Keese

Madness in a Madhouse: The 1930s Asylum Reform Movement
Duriba Khan
Distinguished
Achievement
2722 Pflugerville, TX, Travis, Pflugerville, Hendrickson High School, Kateisha Esau

Gideon v. Wainwright: The Public Defending Revolution
Elan Wilson
Distinguished
Achievement
2709 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Stephanie Cottle

Constitutional Crisis: The Tonkin Gulf Resolution
Rachel Lahowetz
Distinguished
Achievement
2715 San Antonio, TX, Bexar, Northside Independent School District, Health Careers High School, Denise Scott

Right of Passage: The Chinese Exclusion Act of 1882
Cindy Wu
Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
1 2020 Rockport, TX, Aransas County, Aransas County ISD, Rockport-Fulton High School, Jessica Janota
Suzanne Ransleben

David's Mighty Stone: How One Slave Laborer Reclaimed Survivors' Rights
Kacey Manlove
2 2010 Alpine, TX, Brewster County, Alpine Isd, Alpine H S, Caroline Fox

Individual Rights vs. Medical Responsibility: Human Experimentation in the Name of Science
Jonathan Celaya
3 2000 Plano, TX, Collin County, Plano Isd, Plano East Sr H S, Richard Walker
Lee Ann Yates

Oil and Toil: The 1953 Iranian Coup D'etat
Navaneeth Murthy
Honorable
Mention
2027 El Paso, TX, El Paso County, El Paso Isd, El Paso H S, Zane Harwell

Panch Villa: From Outlaw to National Hero
Cristian Pleters
Distinguished
Achievement
2018 Fort Worth, TX, USA, Fort Worth, Fisher More Academy, Steve O'Brien

Taking Charge: The Story of William J. Casey
Mathias Mesich
Distinguished
Achievement
2028 Houston, TX, Harris County, Aldine Isd, Macarthur High School, Julie Thoma
Adam Harrer

Crusading for Justice: Ida B. Wells and the Fight to End Lynching
Kyisha Butcher
Distinguished
Achievement
2009 Fort Worth, TX, Tarrant, Fort Worth ISD, Young Women's Leadership Academy, Samantha Keaton

The Liberator and the Emancipation Movements
Jean Sumner
Distinguished
Achievement
2031 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Rodrigo Garcia

Deprived of Adolescence: Child Labor During the Industrial Revolution
Devika Raju
Distinguished
Achievement
2022 Baytown, TX, Harris, Goose Creek CISD, Ross S. Sterling, Molly Fridley

The Cigarette Industry
Astrid Guevara
Senior (grades 9-12) Group Interpretive Web Site   [back to top]  
Place Entry # City, State, County, District, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
       
1 2802 Austin, TX, Williamson County, Round Rock Isd, Westwood H S, Dale Fritch

The Cuban Missile Crisis
Kavya Ramamoorthy
Priya Ramamoorthy
Maanasa Nathan
Smrithi Mahadevan
2 2806 San Antonio, TX, Bexar, Northside Independent School District, Health Careers High School, Denise Scott

Tuskegee Syphilis Experiment
Bharath Ram
Daniel Noorily
Kevin Zhang
Lekhya Kintada
Harshika Avula
3 2829 San Antonio, TX, Bexar, Northside Isd, Communications Arts High School, Lisa Stevens

Chinese Family Planning: The One-Child Policy
Aitana Medina Hernandez
Alexander Alicea-Arroyo
Akira Kashiwagura
Honorable
Mention
2821 Pasadena, TX, Harris, private, First Baptist Christian Academy, Alice Purcell

Let Me Hear Your Voice
Amy Choi
Michelle Lee
Erica Shin
Distinguished
Achievement
2819 Brownsville, TX, Cameron County, Brownsville ISD, Veterans Memorial High School, Rodrigo Garcia

Women in the Islamic World
Paola Hernandez
Gerardo Parra
Distinguished
Achievement
2831 Sugar Land, TX, Fort Bend County, Fort Bend Isd, William B Travis High School, Luisa Escorcia

Tuskeegee Syphilis Experiment
Ifeoma Ezenwabachili
Janet Abiodun
Deborah Adetunji
Edemanwan Ephraim
Distinguished
Achievement
2813 Navasota, TX, Grimes County, Navasota Isd, Navasota H S, Kathy Day

Superpower and Super Responsibility: The Marshall Plan
William Smith
Grace Mock
Morgan Smith
Meghan Mock
Distinguished
Achievement
2828 Porter, TX, Montgomery, New Caney ISD, Porter High School, Leslie Richardson
Todd Nall

The Hela Controversy
Gabrielle Moore
Savannah Cruz
Brittany Brundrette
Warda Salman
Distinguished
Achievement
2805 Houston, TX, Harris County, Aldine ISD, Nimitz High School, Barbi Binnig

A Rebel for the Right to Know
Brian Tea
Brianna McCutchen
Kaden Brown
Wilson Perez

 

Jump to an award
Colonial Dames Award Student Choice Award
The Oral History Award The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History
The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award The Hispanic Heritage Award
The Institute of Texan Cultures Award The Jane McCallum Women in Texas History Award
The Jewish History Award  
The Locke Lord LLP Legal History Award  
The Ruthe Winegarten Award  
The Willie Lee Gay Award for African-American History

Colonial Dames Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1025 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper The Alien and Sedition Acts of 1798: Balancing Rights and Responsibilities in Times of Crisis
O Henry Middle
Austin, TXTravis County, Austin Isd
Duane Devereaux Maura Goetzel
2018 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Taking Charge: The Story of William J. Casey
Fisher More Academy
Fort Worth, TXUSA, Fort Worth
Steve O'Brien Mathias Mesich

 

Student Choice Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1627 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Animal Welfare Act of 1966
Coke Stevenson Middle
San Antonio, TXBexar County, Northside Isd
Bridgette Escobedo Jordan Robey & Parker Hunter
2609 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Missing Children
Falfurrias H S
Falfurrias, TXBrooks County, Brooks County Isd
Rebekah Thurston Dominic Escobar & Alexandria Guerra

 

The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1030 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Better Safe than Sorry: Internment of Rights in World War II
Rockport-Fulton Middle School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Jessica Janota & Suzanne Ransleben Helen Hartman
1506 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Juneteenth: The Celebration of Freedom
John Folks Middle School
San Antonio, TXBexar, Northside
Lisa Casas Samantha Sevigny
2012 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Blood, Sweatt, and Tears: Heman Marion Sweatt's Crusade for the Right to an Equal Education
Eisenhower Ninth Grade
Houston, TXHarris, Aldine Isd
Stephen Martin Cedric Rucker
2630 Senior (grades 9-12) Group Exhibit Death Penalty: The Texas Killing Machine
Chireno H S
Chireno, TXNacogdoches County, Chireno Isd
Jacy King Priscilla Covarrubias & Wendy Rayos

 

The Dick & Scotty Memorial "Pioneering Texas Spirit" Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1506 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Juneteenth: The Celebration of Freedom
John Folks Middle School
San Antonio, TXBexar, Northside
Lisa Casas Samantha Sevigny
2510 Senior (grades 9-12) Individual Exhibit The Republic of Texas
Renaissance Academy
Austin, TXTravis, Private
Barbara Keese Hana Farid

 

The Hispanic Heritage Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1115 Junior (grades 6-8) Individual Documentary Mendez vs. Westminster: The Fight For School Desegregation
Rayford Intermediate
Humble, TXHarris, Aldine ISD
Latarsha King & Jonathan Evans Jasmine Vital
2027 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Panch Villa: From Outlaw to National Hero
El Paso H S
El Paso, TXEl Paso County, El Paso Isd
Zane Harwell Cristian Pleters
2634 Senior (grades 9-12) Group Exhibit American Education: Fighting for the Right to be Wrong
Sanderson H S
Sanderson, TXTerrell County, Terrell County Isd
David Carrasco Jalen Chriesman & Micaela Fuentez & Mason Blackmon & Daniel Luevano

 

The Institute of Texan Cultures Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1517 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit The Texas City Disaster: The Worst Industrial Accident in U. S. History
Rockport-Fulton Middle School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Jessica Janota & Suzanne Ransleben Evan Knapp
2507 Senior (grades 9-12) Individual Exhibit The Oil Industry: The Rights of Access vs The Responsibilities of Land Owners
Reagan County High School
Big Lake, TXReagan County, Reagan County ISD
James McKinzie Samantha Sosa

 

The Jane McCallum Women in Texas History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
2424 Senior (grades 9-12) Group Performance Grape Juice, Gangs, and Gin - The responsibilities of Temperance Movement Groups on Prohibition
Hereford High School
Hereford, TXDeaf Smith, Hereford ISD
Richard Lamascus Courtney Rudd & Reagan Rudd

 

The Jewish History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1005 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Gates of Hell: Liberation from Nazi Concentration Camps
Livingston J H
Livingston, TXPolk County, Livingston Isd
Suzonna McFarlain Zoe McDowell
2020 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper David's Mighty Stone: How One Slave Laborer Reclaimed Survivors' Rights
Rockport-Fulton High School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Jessica Janota & Suzanne Ransleben Kacey Manlove

 

The Locke Lord LLP Legal History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1631 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Miranda v. Arizona
Gentry Junior High
Baytown, TXharris, goose creek isd
Jody Roberts Tyler Miller & Logan Gibson

 

The Oral History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1108 Junior (grades 6-8) Individual Documentary The Impact of the Great Depression Towards Rights and Responsibilities of Migrant Workers
St. Matthew Catholic School
San Antonio, TXBexar, Archdiocese of San Antonio
Ann Marie Ibar Korbin San Miguel
1116 Junior (grades 6-8) Individual Documentary The Dowry Revolution: A Social Responsibility that Became a SocialRight
Wiggs Middle
El Paso, TXEl Paso County, El Paso Isd
Michelle Soriano Progga Hassan
1126 Junior (grades 6-8) Individual Documentary Roberto Clemente- More than a Baseball Player
Atlas Academy
Waco, TXMcLennan County, Waco ISD
E.P. Garth, E. P. Garth & Mary Duty Tanner Haney
2116 Senior (grades 9-12) Individual Documentary From Cradle to Conflict: Rights to a Childhood
Ross S. Sterling
Baytown, TXHarris, Goose Creek CISD
Amy Maddie Jovonne Ledet
2124 Senior (grades 9-12) Individual Documentary Defending Democracy: Government Responsibility vs. Individual Rights
Rockport-Fulton High School
Rockport, TXAransas County, Aransas County ISD
Jessica Janota & Suzanne Ransleben Zakary Piwetz

 

The Willie Lee Gay Award for African-American History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, County, District, School
Teacher(s) Students
1007 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper The 1963 Birmingham Campaign: A Civil Rights Crucible
Atlas Academy
Waco, TXMcLennan County, Waco ISD
George Stonifinis & Mary Duty James Ackerman
1602 Junior (grades 6-8) Group Exhibit We Shall Overcome
Colorado Middle
Colorado City, TXMitchell County, Colorado ISD
Beverly Adams Chloe Castillo & Calvin Spencer
1623 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Walking For Civil Rights: The Montgomery Bus Boycotts
Anderson-Shiro Secondary School
Anderson, TXGrimes County, Anderson-Shiro CISD
Justin Krueger Brady Richards & Garrett Johnson
2028 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Crusading for Justice: Ida B. Wells and the Fight to End Lynching
Macarthur High School
Houston, TXHarris County, Aldine Isd
Julie Thoma & Adam Harrer Kyisha Butcher

 

Jump to a scholarship
The UNT Department of History Texas History Day Scholarship
UT Austin Liberal Arts Scholarship

 

UT Austin Liberal Arts Scholarship
UNT Department of History Texas History Day Scholarship   [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Kyisha Butcher 2028 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Crusading for Justice: Ida B. Wells and the Fight to End Lynching
Houston, TX, Macarthur High School
Julie Thoma, Adam Harrer