Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas History Day, May 21-22, 2009

Special Award Recipients

 

Jump to a Category
Junior Individual Historical Paper Junior Individual Documentary
Junior Group Documentary Junior Individual Performance
Junior Group Performance Junior Individual Exhibit
Junior Group Exhibit Junior Interpretive Web Site
Senior Individual Historical Paper Senior Individual Documentary
Senior Group Documentary Senior Individual Performance
Senior Group Performance Senior Individual Exhibit
Senior Group Exhibit Senior Interpretive Web Site

Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11003 Waco, TX, Lake Air Middle, Mary Duty

Beyond the Great Debaters: Melvin Tolson--Father of the Civil Rights Movement
Corey Roberts
21014 McGregor, TX, Home School-Kaul, Corina Kaul

Mary Breckinridge: An Individual Who Changed Rural Healthcare
Ashley Kaul
31023 Boerne, TX, Boerne Middle School South, Maureen Greene

Power of Persuasion
Drayton Collingwood
Honorable Mention1013 Livingston, TX, Livingston J H, Jennifer Dunson

A Fight from the Diamond: The Legacy of Dottie Wiltse Collins and the Battle for Equal Ground
Hallie Smith
Distinguished Achievement1025 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

Vlad Tepes III, "Dracula": Remembered for Atrocities or Catalyst for Peace Building?
Maya Medrano
Distinguished Achievement1022 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

Alice Paul: Leader of the Universal Fight of Women
Kate Dembny
Distinguished Achievement1015 Brenham, TX, Brenham Christian Academy, Peter Morissette

Isaac Cline and the Hurricane of 1900
Meghan Cocking
Distinguished Achievement1007 Fort Worth, TX, Fossil Hill Middle School, Dwight Borel

Galileo Galilei
Brianna Birt
Distinguished Achievement1006 Corpus Christi, TX, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

Dorothea Dix
Avery Bottom
Junior (grades 6-8) Interpretive Web Site   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11712 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

Something for All Girls: Juliette Gordon Low and the Girl Scouts
Katherine Parker
21734 Colorado City, TX, Colorado Middle, Beverly Adams

And Then There Was More. . .
Alyssa Leverton
31719 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

John Wesley Powell: Grand Canyon Explorer
Paul Books
Jack Hawkins
Honorable Mention1735 Corpus Christi, TX, Baker Middle, Cissy Smith

Hector P. Garcia
Adam Benning
Dong Lee
Luke Camarillo
Justin Park
Chris Brehm
Distinguished Achievement1718 Sanderson, TX, Sanderson J H, Trisha Nichols

Harry S. Truman and His Lasting Legacy
Jalen Chriesman
Daniel Luevano
Distinguished Achievement1708 Baytown, TX, Cedar Bayou J H, Mary Snellings

Story Musgrave: Repairman for Tractors, Airplanes, People, and the Hubble Space Telescope
Jason Sartor
Distinguished Achievement1706 Fort Worth, TX, James Middle, Stephen Shupee

John Peter Zenger: Freedom Fighter of the Press
Lauren McCranie
Courtney McClaine
Distinguished Achievement1728 Livingston, TX, Livingston J H, Jennifer Dunson

Harvest for Hope: Jane Goodall
Livonn Shannon
Liann Shannon
Junior (grades 6-8) Individual Exhibit   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11514 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

Sgt. Rodney M. Davis: Beyond the Call of Duty
Kennedy Sam
21525 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

The Navajo Coders: The Silent Heroes of World War II.
Melvin Wall
31501 Humble, TX, Teague Middle, Elizabeth Howson

Actions in the Pursuit of Excellence
Jesse Salinas
Honorable Mention1523 Baytown, TX, Cedar Bayou J H, Mary Snellings

Another Shot Heard 'Round the World
Keller Thomas
Distinguished Achievement1518 New Braunfels, TX, Church Hill Middle School, Rodney Carter

Audrey Hepburn
Micaela Garcia
Distinguished Achievement1502 Brownsville, TX, Cummings Middle, Mary Garcia

Thomas Jefferson: Renaissance Man
Julio Manzano
Distinguished Achievement1535 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

Angel Eyes: The Impact and Contributions of Morris Frank
Michelle Ritchey
Distinguished Achievement1537 Houston, TX, Marcella Intermediate, Alecia Laws

Champion Negotiator - Dolores Huerta
Joel Reyna
Junior (grades 6-8) Group Exhibit   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11603 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

Sanford Fleming: The Man of the Hour
Austin Gorham
Joshua Owens
21628 Baytown, TX, Horace Mann J H, James Fisher
Noemi (Ami) Liggett
Suzanne Ferrell

A Helping Hand A Healing Heart: Father Damien
Jesus Zepeda
Jairo Monasterio
Jonathan Guajardo
31630 San Antonio, TX, Bush Middle, Amanda Weaver

Virgil T. Blossom: A Man of Civil Rights - From Integration to Special Education
Claire Schenken
Robert Schenken
Victoria Henderson
Honorable Mention1618 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

Wright Brothers Reach for the Skies
Tom Hendrix
Alex Haer
Nicholas Haer
Distinguished Achievement1627 Houston, TX, Reed Academy, James Roberts

Si Se Puede: Dolores Huerta
Gary Leyva
Raul Palomo
Distinguished Achievement1614 Livingston, TX, Livingston J H, Jennifer Dunson

The Genius Who Lit The World: The Actions and Legacy of Nikola Tesla
Dustin Shaver
Dylan Shaver
Distinguished Achievement1606 Corpus Christi, TX, Incarnate Word Middle Level, Trisha Osborne-Kay

Fidel Castro
Patrick Ogden
Phillip Ugarte
Distinguished Achievement1636 Alice, TX, Dubose Intermediate, Elida De Leon
Dodie Navarro

Dr. Spohn: A Physician on a Mission
Courtney Schmidt
Savanna Gonzalez
Mia Scoggins
Junior (grades 6-8) Individual Performance   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11305 Baytown, TX, Horace Mann J H, Noemi (Ami) Liggett
Suzanne Ferrell
Nan Tiller

Dolores Huerta
Miroslava Zendejas
21312 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Maude Davidson ,Female POWS of WW II
Kara Roberts
31317 Fort Worth, TX, Christian Life Preparatory School, Carla Holiday

Sister Kenny: The Mother of Physical Therapy
Ashlynne Macnee
Honorable Mention1328 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

Lady Bird Johnson: A Lady of Firsts
Sarah Fulcher
Distinguished Achievement1307 Houston, TX, Plummer Middle School, Stephanie Powell

If They Come In The Morning
Brooke Harris
Distinguished Achievement1302 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

Communists in the State Department: How Joseph McCarthy Deceived America
Helen Butcher
Distinguished Achievement1316 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

Darwin's Dilemma
Christopher Sicking
Distinguished Achievement1319 Trenton, TX, Trenton Middle School, Carolyn Lambert
Laura Thedford

Bonnie Parker Gun Mull
Marissa Hines
Distinguished Achievement1320 Houston, TX, T H Rogers Sec, Janie McPhail

Marie Curie: Inventor and Pioneer
Soma Mitra-Benuva
Distinguished Achievement1326 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

Cathay Williams: Standing Alone
Kristen Chapman
Junior (grades 6-8) Group Performance   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11430 Baytown, TX, Horace Mann J H, Noemi (Ami) Liggett
Suzanne Ferrell
Nan Tiller

Michael DeBakey: Living In the Hearts of the World
Anna Lopez
Amanda Tallent
Diana Torres
Harrison Wier
21405 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Doolittle's Raid
Quinten Daniel
Jake Margozewitz
Ted Goles
Dustin Decker
31411 Baytown, TX, Cedar Bayou Junior School, Mary Snellings
Caren Miller

Charles Loring Brace: An Ordinary Man with an Extraordinary Legacy
Allie Guy
Juliana Yolland
Britainy Lovett
Honorable Mention1417 Boerne, TX, Boerne Middle School North, Bryan Degner

Walter Waters -Actions and Legacy of the Bonus Army
Luke Halbert
Griffin McHone
Doak Field
Bryce Collins
Emory Bratton
Distinguished Achievement1412 Fort Worth, TX, Fossil Hill Middle School, Dwight Borel

She Didn't Die, She Went Home Like a Shooting Star: The Legacy of Sojourner Truth
Daniel Brown
Ivana Semidey
Marc Weaver
Megan Schroeder
Distinguished Achievement1406 Baytown, TX, Cedar Bayou Junior School, Carrie Kinnaman

Red Adair: Into the Inferno
Lindsey Fess
Kristin Murray
Kyle Murray
Alexis Stafford
Keelynn Hutchinson
Distinguished Achievement1419 Waco, TX, Tennyson Middle, Sherry Mullins

The Slave Narratives of the Works Project Administration
Christopher Foytek
Chrishard Buhl
D'Jarvis Lancelin
Stefan White
Distinguished Achievement1429 Sugar Land, TX, Fort Settlement Middle School, Jimmy Brooks

Let Them Eat Cake: Marie Antoinette Revealed
Meredith Spalding
Carter Shults
Maggie McMeans
Distinguished Achievement1432 Humble, TX, St. Joan, Amy Bridwell

The Legacy of Nathan Hale
Haley Bridwell
Jean Marie Thomson
Ben Lett
Thomas Leo Villaneuva
Distinguished Achievement1435 Plano, TX, Haggard Middle, Floy Rorie

Jesse Daniel Ames: The Fight Against Segregational Lynching
Shelby Johnson
Mary Huser
Junior (grades 6-8) Individual Documentary   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11109 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

Charlie Wilson: How He Defeated the Russians
Bo Balagia
21128 Baytown, TX, Highlands J H, Angela McDaniel

Anthony Lucus and the Thousand Foot Hole That Reached Around the World
Logan Fanning
31104 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

Pete Seeger: When Music Changed History
Richard Swafford
Honorable Mention1116 Colorado City, TX, Colorado Middle, Beverly Adams

Music Has No Age
Destyne Gaona
Distinguished Achievement1114 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Judy Carter

Alexander Graham Bell-The Man Who Shrunk the World
Travis Yeh
Distinguished Achievement1105 Humble, TX, Teague Middle, Elizabeth Howson

From Isaac to Ike
Aric Barnes
Distinguished Achievement1118 Waco, TX, Lake Air Middle, Mari Pitts

Equal Justice Under Law
Matthew Johnson
Distinguished Achievement1127 Arlington, TX, Gunn J H, Lauri Rule

Henry Ford: Actions Legaces
Austin Holland
Distinguished Achievement1133 Murphy, TX, Murphy Middle School, Donna Jenkins

William the Conqueror : The Man, The Hero, The Legend
Daniel Turlington
Distinguished Achievement1134 Tomball, TX, Tomball J H, Karen Jacobi

Alice Paul
Allison Heefner
Junior (grades 6-8) Group Documentary   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
11207 Copperas Cove, TX, Copperas Cove J H, Danny Corbett

Crusader for Truth
Nathan May
Daniel May
21233 Baytown, TX, Baytown J H, Peter Cushman

Rachel Carson: An Act of Change
Lauren Sparkes
Caisey Arnold
Kaitlyn Kolarik
31226 Austin, TX, O Henry Middle, Duane Devereaux

John Henry Faulk: A Voice of Freedom
Tanner Mauro
Benjamin Mauro
Honorable Mention1234 Livingston, TX, Livingston J H, Jennifer Dunson

John Glenn: Man on a Mission
Daniel Munson
Clayton White
Distinguished Achievement1214 Anthony, TX, Anthony M S, Susan Brannan

Don Haskins
Melissa Avila
Meagan Singh
Distinguished Achievement1208 Trenton, TX, Trenton Middle School, Carolyn Lambert
Laura Thedford

"Mr. Speaker" Life and Legacy of Sam Rayburn
Wyatt Beezley
Alexander Meyer
Distinguished Achievement1206 San Antonio, TX, East Central Heritage Middle, Vangie Bielke

"The Woman Among the Men" Barbara Jordan
Valerie Lamm
Stephenie Geistweidt
Distinguished Achievement1216 Brenham, TX, Brenham Jr.High, Donna Putnam

Behind a Bookcase
Amber Boeker
Megan Kenjura
Cynthia Botello
Distinguished Achievement1223 Sugar Land, TX, Sartartia Middle School, Judy Carter

The Photographical Phenomenon: The Impacts and Inventions of Edwin Herbert Land
Subhash Gubba
Lawrence Wu
Distinguished Achievement1230 San Antonio, TX, Pat Neff Middle, Rebecca Franks

The Legacy Left Behind By a Genius of One Kind: Albert Einstein
Pavela Bambekova
Aleksandar Tinkovski

Jump to a Category
Senior (grades 9-12) Individual Historical PaperSenior (grades 9-12) Interpretive Web Site
Senior (grades 9-12) Individual ExhibitSenior (grades 9-12) Group Exhibit
Senior (grades 9-12) Individual PerformanceSenior (grades 9-12) Group Performance
Senior (grades 9-12) Individual DocumentarySenior (grades 9-12) Group Documentary

 

Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12013 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold
Paula Berny

Revelation: Aleksandr Solzhenitsyn and the Exposure of the Communist Dystopia
Ian Tuttle
22006 Sugar Land, TX, William B Travis High School, Matthew Lyons

Citizen of the World: The Actions and Legacies of Labor Activist and Socialist Eugene V. Debs
Nikita Kansra
32023 Fort Worth, TX, Christian Life Preparatory School, Carla Holiday

One More Thing Before I Go
Rayanne Macnee
Honorable Mention2024 Baytown, TX, Sterling H S, Margaret Eubanks

The Destroyer, The Preserver, The Creator: The Enduring Legacy of Pope Urban II's Use of Papal Power
Thayer Walmsley
Distinguished Achievement2005 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

Stones and Words: How Ronald Reagan Impacted the Outcome of the Cold War
Jennifer Loas
Distinguished Achievement2001 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

Spreading Peace & Making War: One Man's Army
Kaitlin Barnes
Distinguished Achievement2014 Brownsville, TX, Pace H S, Peggy Gutierrez

Winston Churchill: Wit, Wisdom, Words, and World War II
Shayna Coello
Distinguished Achievement2016 Amarillo, TX, Amarillo Area Center For Advanced Learning, Kathi Haynes

Working for Peanuts: George Washington Carver
Travis Haynes
Distinguished Achievement2020 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Ken Heller

Leon Jaworski
David Miller
Senior (grades 9-12) Interpretive Web Site   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12719 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

Quaid-i-Azam
Terence Parker
Asad Badat
Haroon Badat
Mohammad Chauhan
Hamza Badat
22715 Brownsville, TX, Pace H S, Peggy Gutierrez

The Last Couturier: Yves Saint Laurent
Erik Garcia
32724 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

John Marshall: Forging America's Identity
Gary Liu
Melinda Jue
Thomas Marshall
Daeun Park
Kathryn Chin
Honorable Mention2701 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold
Paula Berny

The Peoples' Tribune: Jack St. Clair Kilby
Alex Maingot
Brittany Auldridge
Distinguished Achievement2711 Brownsville, TX, Rivera H S, Karina Gracia
Graciela Alonso

Walter Elias Disney; The Pioneer in Family Entertainment
Jesse Cisneros
Ricardo Lara
Distinguished Achievement2706 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

Falling From the Sky, Soaring Into History
Krishna Pen
Allen Duong
Kersey Tse
Ivania Rivas
Distinguished Achievement2704 Navasota, TX, Navasota H S, Kathy Day

Lucille the businesswoman changes the world for Lucy the housewife
Aubrey Armstrong
Kelsey Kehlenbeck
Macy Meekins
Qanteria Roberson
Leece Uilkie
Distinguished Achievement2712 Brenham, TX, Brenham High School, Lanny Williams

Franklin Roosevelt
Kurt Koronka
Tyler Blackshire
Distinguished Achievement2721 Copperas Cove, TX, Copperas Cove H S, Danny Corbett

Paving the Way
Jackson Ortiz
Senior (grades 9-12) Individual Exhibit   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12510 Navasota, TX, Navasota H S, Kathy Day

One Woman's Faith Saves Many: Corrie Ten Boom
Katie Irwin
22517 San Antonio, TX, John Jay Science & Engineering Academy, Gretchen Catron

Dwight D. Eisenhower: America's Unsung Hero
Thomas Walker
32525 Spring, TX, Salinas Homeschool, Lisa Salinas

Zheng He: The Voyages of China's Great Explorer
Annie Salinas
Honorable Mention2502 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold
Sally Daly
Sally Daly

Marie Curie: Courageous Pioneer of Radioactivity
Rebecca Maher
Distinguished Achievement2512 Colorado City, TX, Colorado High School, Beverly Adams

An American Storyteller
Tucker French
Distinguished Achievement2505 El Paso, TX, El Paso H S, Zane Harwell

Oskar Schindler
Marissa Romero
Distinguished Achievement2520 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold

A Vision for Change: Dr. Hector P. Garcia
Kendall Salinas
Distinguished Achievement2526 Trento, TX, Trenton, Byron Holland

Sam Rayburn: Country Gentleman, Powerful Statesman
Dillon Wooten
Senior (grades 9-12) Group Exhibit   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12617 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

Dr. Duality
Heather Klein
Chi Nguyen
Roger Yindeemark
Alex Espinoza
Emma Hartmann
22612 Navasota, TX, Navasota H S, Kathy Day

Queen of Diamonds: Dottie Collins.
Jenna Anastasides
Cailey McLain
32602 Baytown, TX, Sterling H S, Arlene Hastings-Hill

Henry Ford
Janelle Jagnanan
Stuart Tiller
Honorable Mention2630 Brownsville, TX, Porter H S, Jeffrey Rodriguez

Rachel Carson: Planting the Seed of the Environmental Movement
Nancy Noyola
Lazaro Hernandez
Distinguished Achievement2613 Houston, TX, Nimitz Ninth Grade School, Richard Cheplick

Man of Steel
Janecia Jones
Mayra Romero
Saad Memon
Monica Melendez
Johnathan Medina Cruz
Distinguished Achievement2603 Carrollton, TX, R L Turner Hs, Robyn Elliott

Benito Juarez: Impacting Two Cultures
Andrea Cardenas
Alejandra Govea
Darlene Salcedo
Distinguished Achievement2624 Baytown, TX, Sterling H S, Arlene Hastings-Hill

L.B.J.
Brandon Christopher
Shawn Collins
Nygel Wallace
Clay Matthew
Distinguished Achievement2633 Marathon, TX, Marathon Indpendent School Dist, Andrea Johnson

Alfred Gage and West Texas Ranching
Zachariah Gonzales
Omar Grano
Senior (grades 9-12) Individual Performance   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12304 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

My Crusade for Justice
Britney Walker-Merritte
22312 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold
Renee George

Post-Modern Prometheus: Robert Oppenheimer
Brooks Benadum
32315 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

Metamorphosis of a Legacy
Johania Ramos
Honorable Mention2300 Baytown, TX, Sterling H S, Amy Maddie

Audie Murphy: Heroic Actions and Lasting Legacies
Tyler Stafford
Distinguished Achievement2310 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Ken Heller

Helen Keller
Megan Kittner
Distinguished Achievement2301 San Antonio, TX, John Jay Science & Engineering Academy, Gretchen Catron

Marian Anderson: Singing a Song of Change
Brandy Perkins
Distinguished Achievement2318 Brenham, TX, Brenham High School, Kim Strauss
Shirene Kocian Petty

Rupert Blue
Chelsea Moudry
Distinguished Achievement2319 Sugar Land, TX, Clements H S, Dean Krantz

Dream for the Stars, Strive for the Dream: Individual Women in the Space Program
Christina Dillon
Distinguished Achievement2322 El Paso, TX, El Paso H S, Zane Harwell

Vasily Zaitsev: Actions and Legacy of a Soviet Soldier at Stalingrad
Elijah Harwell
Senior (grades 9-12) Group Performance   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12408 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

"We Ain't Running No More!"
Clifton Boudreaux
Darryus Vaughn
Ayeshia Powell
Alejandro Reyes
Zuleyma Escobar
22415 El Paso, TX, El Paso H S, Zane Harwell

Pancho Villa: Actions and Legacy of a Revolutionary
Ronald Meeks
Ismael Castaneda
Mauro Silva
Andrea Acosta
Martha Escobedo
32421 Austin, TX, Veritas Academy, Laura Holle

From Persecution to Peace: Constantine the Great, Agent of Change
Rachel Bergmann
Ryley Rush
Nathan Elequin
Johnna Heller
Kat Mateja
Honorable Mention2419 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

Subpeona me, I have a Shield
Erick Head
Hannah Kahn
Keith Cross
Emeric Munyantore
Cedric Ntanyosha
Distinguished Achievement2409 Falfurrias, TX, Falfurrias H S, Sharon Wilson
Imelda Cantu
Ovidio Arevalo
Tito Moreno
Martha Gutierrez

Felix Tijerina and the "Little Schools ofthe 400"
Jacqueline Ramos
Timothy Thompson
Andrea Ramos
Kathryn Salazar
Chrisoforo Benavides
Distinguished Achievement2406 Weslaco, TX, Weslaco H S, Stephanie Powelson

Ernesto Miranda: How a Criminal Changed History
David Rodriguez
Monica Martinez
Arthur Marroquin
Brandon Powelson
Eddy Cavazos
Distinguished Achievement2404 Pllano, TX, Williams Hish School, Donna Jenkins

Behind Every Great Man There is a Woman: The Story of Marie Curie
Christle Nwora
Anna Shapovalova
Distinguished Achievement2410 Waco, TX, Waco H S, Courtney Copas
Tony Uzzell

Abigail Adams
Lauren Tinney
Madeline Tinney
Distinguished Achievement2423 Arlington, TX, Martin H S, Juliann Warner

Deeds Not Words
Corie Sullins
Ashton Robison
Callie Montgomery
Senior (grades 9-12) Individual Documentary   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12119 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

The Scarlet Pimpernel of the Vatican
Kathleen Bride
22108 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

The Mirror of America
Roman Coronado
32124 San Antonio, TX, John Jay Science & Engineering Academy, Gretchen Catron

Through the Eyes of Jesse Trevino
Carolina Lopez-Trevino
Honorable Mention2101 Baytown, TX, Lee H S, Margaret Galloway

Edward Murrow
James Voytek
Distinguished Achievement2112 Houston, TX, Awty International School, Duane Devereaux

Franklin Delano Roosevelt: A Transformational Leader in Paralyzing Times
Shruti Varadharajan
Distinguished Achievement2103 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold

Henry Ford: Driving the World with Fire and Ingenuity
James Ragan
Distinguished Achievement2120 Weslaco, TX, Weslaco East High School, Omar Quintero

Muhammad Ali Jinnah
Ayesha Zahid
Distinguished Achievement2125 Quinlan, TX, Wh Ford High School, Brook Spivey

Gandi: A Hero in White Loincloth
Brittany Johnson
Senior (grades 9-12) Group Documentary   [back to top]
 Entry # City, State, School, Teacher(s)
Entry Title
Student(s)
12216 Houston, TX, Nimitz High School, Linda Kleeman
Barbi Petty

The Great Experiment
Daniel Nelson
Chris Button
Jose Balderas
Monica Cordova
22215 Houston, TX, Eisenhower High School, Debra Brown

Legacy of a Secularist
Alejandro Suazo
Nernwon Kargou
Jonathan Espinoza
Dimas Gonzales
Tasnim Mohamed
32220 Alice, TX, Alice H S, Elida De Leon
Gonzalez T.J.

Dr. Hector P. Garcia: A Lifetime of Honor
Esteban Resendez
Miguel Avila
Joel Jose Resendez
Andrew Martinez
Mark Saenz
Honorable Mention2201 Baytown, TX, Lee H S, Margaret Galloway

Rachel Carson
Aditi Singh
Catherine Sparkes
Distinguished Achievement2212 Corpus Christi, TX, Carroll H S, Sydna Arnold
Jeffry Hagen

Winston Churchill: England's Light in its Darkest Hour
Zach Barrera
John Hadden
Grant Melson
Distinguished Achievement2203 Carrollton, TX, R L Turner Hs, Robyn Elliott

Alfred Hitchcock's Impact on Film
Jigar Shah
Hannah Merritt
Distinguished Achievement2228 Rosenberg, TX, Lamar Cons H S, Margaret Wilkening

Samuel Morse: Wiring the World
Leslie Montes
Shirin Dhanani
Chase Romere
Distinguished Achievement2230 Brownsville, TX, Lopez H S, Elizabeth Carr
Bitia Buenrostro
Bitia Buenrostro

The Word of the Visionary: Actions and Legacies of Desmond Tutu
Victor Garcia
Devon Hernandez
Esmeralda Martinez
Lorena Zamora

Jump to an award
Student Choice AwardThe Descendants of Austin's Old Three Hundred History Award
The Arab & Arab-American History AwardThe C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History
The Hispanic Heritage Award The Institute of Texan Cultures Award
The Jane McCallum Women in Texas History Award The Locke Lord Bissell & Liddell LLP Legal History Award
The Oral History Award The Texas Old Missions and Forts Restoration Association Award
UT Austin Liberal arts ScholarshipThe University of North Texas, Department of History, Texas History Day Scholarship
The Willie Lee Gay Award for African-American History 

Student Choice Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1605 Junior (grades 6-8) Group Exhibit A Woman in a Man's World
Colorado Middle
Colorado City, TX
Beverly AdamsTaegen Harris & Mason Maddox
2512 Senior (grades 9-12) Individual Exhibit An American Storyteller
Colorado High School
Colorado City, TX
Beverly AdamsTucker French

 

The Descendants of Austin's Old Three Hundred History Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2003 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Why the West Was Won: The Life and Legacy of Stephen F. Austin
Homeschool - Herbelin
Waco, TX
Patricia HerbelinMichelle Herbelin

 

The Arab & Arab-American History Award   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1002 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Hassan Al-Banna
Reniassance Academy
Austin, TX
Petra MedinaNisreen Malley
2719 Senior (grades 9-12) Interpretive Web Site Quaid-i-Azam
Eisenhower High School
Houston, TX
Debra BrownTerence Parker & Asad Badat & Haroon Badat & Mohammad Chauhan & Hamza Badat

 

The C. M. Caldwell Memorial Award for Texas History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1003 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Beyond the Great Debaters: Melvin Tolson--Father of the Civil Rights Movement
Lake Air Middle
Waco, TX
Mary DutyCorey Roberts
2020 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Leon Jaworski
Waco H S
Waco, TX
Courtney Copas & Ken HellerDavid Miller

 

The Hispanic Heritage Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1009 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper The Voice of an Undeclared War: Jovita Idar de Juarez 1885-1946
Horace Mann J H
Baytown, TX
Noemi (Ami) Liggett & Suzanne FerrellLeah Ramirez
1537 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Champion Negotiator - Dolores Huerta
Marcella Intermediate
Houston, TX
Alecia LawsJoel Reyna

 

The Institute of Texan Cultures Award    [back to top]
Place Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
Honorable Mention Junior (grades 6-8) Group Exhibit A Passion for the West-Margaret Formby- Founder of the National Cowgirl Hall of Fame
Hereford J H
Hereford, TX
Kim BighamSara Nino & Karla Salinas & Marie San Miguel
Honorable Mention Junior (grades 6-8) Group Exhibit Anthony Lucas: The Boom that Changed Texas
Noel Grisham Middle
Austin, TX
Todd Stovall & Sheryl RankDavid Isenhour & Justin Kim
Honorable Mention Junior (grades 6-8) Group Exhibit Commanding the Way to Victory
Copperas Cove J H
Copperas Cove, TX
Anna VitucciParth Patel & Talon Wright
Winner Junior (grades 6-8) Group Exhibit Dr. Spohn: A Physician on a Mission
Dubose Intermediate
Alice, TX
Elida De Leon & Dodie NavarroCourtney Schmidt & Savanna Gonzalez & Mia Scoggins
Honorable Mention Senior (grades 9-12) Individual Exhibit A Vision for Change: Dr. Hector P. Garcia
Carroll H S
Corpus Christi, TX
Sydna ArnoldKendall Salinas
Honorable Mention Senior (grades 9-12) Individual Exhibit Sam Rayburn
Dickinson H S
Dickinson, TX
Paolo SheafferBrittnie Werner
Honorable Mention Senior (grades 9-12) Individual Exhibit Sam Rayburn: Country Gentleman, Powerful Statesman
Trenton
Trento, TX
Byron HollandDillon Wooten
Winner Senior (grades 9-12) Group Exhibit Alfred Gage and West Texas Ranching
Marathon Indpendent School Dist
Marathon, TX
Andrea JohnsonZachariah Gonzales & Omar Grano

 

The Jane McCallum Women in Texas History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1328 Junior (grades 6-8) Individual Performance Lady Bird Johnson: A Lady of Firsts
O Henry Middle
Austin, TX
Duane DevereauxSarah Fulcher
2319 Senior (grades 9-12) Individual Performance Dream for the Stars, Strive for the Dream: Individual Women in the Space Program
Clements H S
Sugar Land, TX
Dean KrantzChristina Dillon

 

The Locke Lord Bissell & Liddell LLP Legal History Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1610 Junior (grades 6-8) Group Exhibit Mother's Against Drunk Driving- The Candace Lightner Story
Hereford J H
Hereford, TX
Kim BighamErika Vital & Marissa Leal

 

The Oral History Award    [back to top]
Place Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
Winner Junior (grades 6-8) Individual Documentary Charlie Wilson: How He Defeated the Russians
O Henry Middle
Austin, TX
Duane DevereauxBo Balagia
2nd Junior (grades 6-8) Individual Documentary Pete Seeger: When Music Changed History
O Henry Middle
Austin, TX
Duane DevereauxRichard Swafford
Honorable Mention Junior (grades 6-8) Individual Documentary Equal Justice Under Law
Lake Air Middle
Waco, TX
Mari PittsMatthew Johnson
Winner Senior (grades 9-12) Individual Documentary Through the Eyes of Jesse Trevino
John Jay Science & Engineering Academy
San Antonio, TX
Gretchen CatronCarolina Lopez-Trevino
2nd Senior (grades 9-12) Individual Documentary Anne Frank
Waco H S
Waco, TX
Courtney Copas & Ken HellerMarleyna Botello

 

The Texas Old Missions and Forts Restoration Association Award    [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2608 Senior (grades 9-12) Group Exhibit The Life and Times of Lieutenant Beale
Sanderson H S
Sanderson, TX
Trisha NicholsWilliam Roberts & Travis Roberts

 

UT Austin Liberal Arts Scholarship    [back to top]
Student Entry # Category Entry Title
City, State, School, Teacher(s)
Kaitlin Barnes 2001 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Spreading Peace & Making War: One Man's Army
Houston, TX, Nimitz High School
Linda Kleeman, Barbi Petty

 

The University of North Texas, Department of History, Texas History Day Scholarship   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
2013 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Revelation: Aleksandr Solzhenitsyn and the Exposure of the Communist Dystopia
Carroll H S
Corpus Christi, TX
Sydna Arnold & Paula BernyIan Tuttle

 

The Willie Lee Gay Award for African-American History   [back to top]
Entry # Category Entry Title
City, State, School
Teacher(s) Students
1003 Junior (grades 6-8) Individual Historical Paper Beyond the Great Debaters: Melvin Tolson--Father of the Civil Rights Movement
Lake Air Middle
Waco, TX
Mary DutyCorey Roberts
1514 Junior (grades 6-8) Individual Exhibit Sgt. Rodney M. Davis: Beyond the Call of Duty
Tennyson Middle
Waco, TX
Sherry MullinsKennedy Sam
2016 Senior (grades 9-12) Individual Historical Paper Working for Peanuts: George Washington Carver
Amarillo Area Center For Advanced Learning
Amarillo, TX
Kathi HaynesTravis Haynes
2515 Senior (grades 9-12) Individual Exhibit Hero for Hungry Mickey Leland
Carver H S For Applied Tech/Engineering/Arts
Houston, TX
Todd GonionDeja Spearman