Members Only Area
Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas Finalists at National History Day 2005

National History Day, June 12–16, 2005

Senior Division Medalists
Junior Division Medalists
Special Prize Winners
Senior Division Finalists
Junior Division Finalists

Senior Division Medalists

Abigail Ochoa
1st Place
Abigail Ochoa, 1st Place–Senior Individual Performance

Senior Individual Performance
1st Place
Abigail Ochoa
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Mari Glamser and Steven Martin
Title: Mayan Glyphs

"Actions Speak Louder Than Words"
3rd Place–Senior Group Performance
Cast of "Actions Speak Louder Than Words," 3rd Place–Senior Group Performance

Senior Group Performance
3rd Place
Kimberly Truong, Cathy Ngo, Christy Ngo, Alyssa Cantu and Roxanne Trujillo
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Mari Glamser, Sandra El-Gamil and Carol Michael
Title: Actions Speak Louder Than Words

Junior Division Medalists

Whitney Gafford
1st Place
Whitney Gafford, 1st Place–Junior Individual Performance

Junior Individual Performance
1st Place
Whitney Gafford
Lorena Middle School
Lorena, TX
Teacher: Larry Havard
Title: Deep Inside Enemy Lines

Karl Lockhart
3rd Place
Karl Lockhart, 3rd Place–Junior Individual Documentary

Junior Individual Documentary
3rd Place
Karl Lockhart
Midway Middle School
Hewitt, TX
Teacher: Leaslie Deville
Title: Any Bonds Today? The Story of the Office of War Information

Special Prize Winners

The History Channel's Best Entry Tied to a Historic Site–$5,000

Abigail Ochoa receives a $5,000 special prize.
Abigail Ochoa receives a $5,000 special prize for the best entry tied to a historical site from The History Channel.

Senior Individual Performance
Abigail Ochoa
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Mari Glamser and Steven Martin
Title: Mayan Glyphs

Lombardo Family Immigration Award
$1,000

Daniel Garrett and Brandy Parker receive a $1,000 special prize.
Daniel Garrett and Brandy Parker receive a $1,000 special prize for best entry dealing with immigration from the Lombardo Family.

Senior Group Exhibit
Daniel Garrett and Brandy Parker
Copperas Cove High School
Copperas Cove, TX
Teacher: Danny Corbett
Title: Dens of Death

top of page

Senior Division Finalists

Senior Individual Documentary
4th Place
Daniel Bui
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Mari Glamser, Sandra El-Gamil and Carol Michael
Title: Not for Vengeance, but for Justice

Senior Group Documentary
4th Place
Austin Glamser and Ernesto Reyes
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Steven Martin, Mari Glamser, Carol Michael and Sandra El-Gamil
Title: Understanding the Irish Question

Senior Group Exhibit
7th Place
Daniel Garrett and Brandy Parker
Copperas Cove High School
Copperas Cove, TX
Teacher: Danny Corbett
Title: Dens of Death

Senior Individual Performance
7th Place
Paul Goetze
Clarendon High School
Clarendon, TX
Teacher: Lyndal Gillen Goetz
Title: Communication Through Photography: The FSA—The Key To Understanding the Great Depression

Senior Group Performance
7th Place
Ly Pham, Nabiha Aziz, Eva Cheng, Rebecca Le and Mohamed Mohamed
Eisenhower High School
Houston, TX
Teachers: Debra Brown, Mari Glamser, Sandra El-Gamil and Carol Michael
Title: Hello There, G.I. Joe

Junior Division Finalists

Junior Group Exhibit
6th Place
Elizabeth Chase and Jessica Bitterly
Cedar Bayou Junior High School
Baytown, TX
Teacher: Donna Britt
Title: Navajo Code Talkers: Living By The Code

Junior Historical Paper
14th Place
Lauren Zook
Earl Rudder Middle School
San Antonio, TX
Teacher: Carlita Kosty
Title: Hear Ye, Hear Ye! The Story of English Heralds

Junior Group Performance
10th Place
Elizabeth Abels, Prachi Bhawalkar, Andy Garcia, Kimberly Yeh and Matthew Ziesmer
Sartartia Middle School
Sugar Land, TX
Teacher: Simona Giambrone
Title: Propaganda: Understanding the Agenda

top of page