Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas History Day, May 6-7, 2005

Texas History Day, May 6-7, 2005

Senior Division Medalists
Junior Division Medalists
Special Awards Winners

 

SENIOR DIVISION MEDALISTS

HISTORICAL PAPERS
  Student School/Teacher Entry Title
1st Sarah James Ross S. Sterling High School, Baytown
Karyn Cabana
Candid Communication from Two Memoirs: The Key to Social Understanding of the Jewish Holocaust Experience
2nd Jamila Phillips North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Communication: The Driving Force Behind the Rationing Program
3rd Rebeca Hammann Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
Propaganda: The Key to Fabricating Hitler's Third Reich
4th Monica Loas Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
The Pentagon Papers
Finalist Katharine Folger Midland Freshman, Midland
Mark LaCroix
Communication That Flies
Finalist Joe Medrano Pace High School, Brownsville
Samantha Drash
Pony Express
Finalist Patricia Restrepo St. Thomas Episcopal, Houston
Lisa Condrey
Triumvirate Communicates through Landmark Laws: Intellectual debate and collaboration ensure religious liberty in Early Virginia and lead to protections enshrined in First Amendment
Finalist Lara Woodhull Vines High School, Plano
Carol Bell
Sailors and Samurai: Commodore Perry's Understanding Through Communication with Japan
INDIVIDUAL EXHIBITS
1st Kymberly Ball Sandra Day O'Connor High School, Helotes
Ravae Shaeffer
Communicating Children's Rights--The American Judicial System
2nd Michelle Pham Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Songs of the Vietnam War
3rd Caitlin Pennell North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
A Window on the World: The National Geographic Society
4th Kristen Evans Ross S. Sterling High School, Baytown
Karyn Cabana
When Sound Overcame Sense
Finalist Brady Pitcher North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Protest Music and the Effects on Public Opinion During the Vietnam War
Finalist Ashley Peek North Side High School, Ft. Worth
Ima Fleming Foster
Harlem Renaissance Writers and Artists Speak Out
GROUP EXHIBITS
1st Hollen Slaughter, Huong Le, Mai Le, Jake Meharg, Chris Frobenius La Porte High School, La Porte
Becky Nail
The Enigma: Mystery of History
2nd Daniel Garrett, Brandy Parker Copperas Cove High School, Copperas Cove
Danny Corbett
Dens of Death
3rd Emmanuel Ibarra, Jody de Leon, Michael Menchaca, Anabel Morin Weslaco High School, Weslaco
Fidel Casas
The Power of Nazi Propaganda
4th Gloria Castorena, Jenna Pergande, Nikki Lockhart Copperas Cove High School, Copperas Cove
Dina Williamson
All the News That's Fit to Print
Finalist Parampreet Gill, Harmandeep Gill Jersey Village High School, Houston
Brad Owens
Civil Disobedience: Actions Speak Louder than Words
Finalist Veronica Calderon, Vanessa Ornelas Valentine High School, Valentine
Adam Portillo
The History of the Cell Phone
INDIVIDUAL PERFORMANCES
1st Abigail Ochoa Eisenhower Ninth Grade Center, Houston
Debra Brown
Mayan Glyphs
2nd Paul Goetze Clarendon High School, Clarendon
Lyndal Gillen-Goetze
Communication Through Photography: The FSA Key to Understanding the Great Depression
3rd Christina Jones Lee High School, Midland
Cindy Truitt
The Most Dangerous Woman in America: Emma Goldman's Fight for Reform
4th Cortney Heard Sandra Day O'Connor High School, Helotes
Ravae Shaeffer
Eldridge Cleaver: The Black Power Fighter
Finalist Bethany Bowen C.H. Yoe High School, Cameron
Toni Lafferty
Communication through Television: A Fifty Year Journey
Finalist Monica Fuentes Highlands High School, San Antonio
Sarah Marlott
Why Can't They Hear Me - Helen Keller
GROUP PERFORMANCES
1st Ly Pham, Nabiha Aziz, Eva Cheng, Mohamed Mohamed, Rebecca Le Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Hello There, GI Joe
2nd Cathy Ngo, Christy Ngo, Alyssa Cantu, Kimberly Truong, Roxanne Trujillo Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Actions Speak Louder than Words
3rd Stevie Walker-Webb, Corey Oliver, Warren Mines, Jordan Shilo A J Moore Academy, Waco
Karen Brown
Secrets Under the Surface: Communication of the Underground Railroad
4th Cassandra Coleman, Monica Moreno Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
Frankly Speaking: The Diary That Changed the World
Finalist Dung La, Chris Lew, Alfred Lam, Nikhil Amin, Alvin Lam North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Mao's Key to Understanding: Communication through the Cultural Revolution in China
Finalist Crystal Cantu, Emilio Banda, Yoshio Pineda, Valerie Vera Lopez High School, Brownsville
Patricia Diaz
The Slavery Passage
INDIVIDUAL DOCUMENTARIES
1st Daniel Bui Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Not for Vengeance, but for Justice
2nd Peter Schulte Austin High School, Sugar Land
Cindy Case
Understanding the Infantry: Ernie Pyle's Communication During World War II
3rd John Laue Cinco Ranch High School, Katy
Kay Stephenson
Welcome to the Hanoi Hilton ... We Will Communicate!
4th Vivian Garcia Falfurrias High School, Falfurrias
Sharon Wilson
Warriors With Words: Navajo Code Talkers
Finalist Brandon Pruski East Central High School, San Antonio
Belinda Markovich
Cryptology: Covert Communication Through Codes and Ciphers
Finalist Anish Patel Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
The Living-Room War
GROUP DOCUMENTARIES
1st Ernesto Reyes, Austin Glamser Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Understanding the Irish Question
2nd Lea Gamboa, Lia Gamboa, Lynn Santos North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Voices from the Past: Alice Fletcher
3rd Kelsey Gustin, Gao Cathy, Chan Dingyun, Bauer Jared, James Dolezal Elkins High School, Missouri City
Leonard Brogan
How the Home Front Undermined Front Line Morale: Letters from the South
4th Farah Khimji, Caroline Hamilton, Sebastian Cancino, Edmarc Hedrick Lewisville High School, Lewisville
Josh Banks
Untamed Beauty: The Enduring Grandeur of the American West
Finalist Justin Thompson, Nicole Skillings North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Lifeline: Prisoner of War Communications, the Key to Understanding
Finalist Ryan Neal, Stephanie Hockett, Stephen Schneider Sandra Day O'Connor High School, Helotes
Bryan Heath
Nazi Propaganda: Mastering the Art of Communication
INDIVIDUAL INTERPRETIVE WEBSITES
1st Kevyn Jackson Robert E. Lee High School, Baytown
Steve Koester
The Hollywood Red Scare: Communicating Hysteria Throughout The Nation
2nd Yandee Vazquez Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
An Invisible Enemy
3rd Kanwal Shahid Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
The Consequence of Communication
4th Samantha Trevino Falfurrias High School, Falfurrias
Sharon Wilson
Braille: Touching the Written Word
Finalist Vivian Garcia Falfurrias High School, Falfurrias
Sharon Wilson
Warriors With Words: The Navajo Code Talkers
Finalist Nicholas Bray North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Al Capone vs the Press
GROUP INTERPRETIVE WEBSITES
1st Ashish Shah, Alyssa Endres, Gregory Perez, Micheal Ansel Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
The Navajo Code Talkers: Passwords to Military Communication
2nd Bill Wu, Kevin Busby, Tri Doan, Casper Woroszylo North Garland High School, Garland
Sherry Mullins
Communication Through Photography: The World Through a Different Perspective
3rd Idzel Jaimes, Ana Mendoza, Emily Whitley Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
If Walls Could Talk...
4th Ethan Wilson, Marlene Morales, Christopher Morales, Yvanna Navarro Falfurrias High School, Falfurrias
Sharon Wilson
Seeking the American Dream: The Role of Land Advertising

top of page

JUNIOR DIVISION MEDALISTS

HISTORICAL PAPERS
  Student School/Teacher Entry Title
 
1st Nathan Livingston Branch Crossing Junior High, The Woodlands
Lisa Holtin
Measures of Freedom: Civil War Music as a Communicator in History
2nd Lauren Zook Earl Rudder Middle School, San Antonio
Carlita Kosty
Hear Ye, Hear Ye! -- The Story of English Heralds
3rd Claire Luensmann La Vernia Junior High, La Vernia
Don Wildenstein
The Committees of Correspondence: Communicating Ideas of an Independent Nation
4th Steven Wiseman Noel Grisham Middle School, Austin
Todd Stovall
What Hath God Wrought?
Finalist Coleton Mayo Cedar Bayou Junior High, Baytown
Donna Britt
The Fireside Chats of Franklin Delano Roosevelt
Finalist Melinda Liu Haggard Middle School, Plano
Floy Rorie
American Visual Positive Propaganda During World War II
Finalist Tim Barnhill Goodson Middle School, Cypress
Mike Wilson
Hurricane Carla and the 1900 Storm: A Contrast in Communication
Finalist Galen Nailor Parker Intermediate School, Houston
Ashley Pryor
Vietnam: Through the Lens and Print
Finalist Hollie Bullock Goodson Middle School, Cypress
Mike Wilson
Oveta Culp Hobby: A Pioneer in Communication
INDIVIDUAL EXHIBITS
1st David Simmons La Vernia Junior High, La Vernia
Don Wildenstein
Communicating Freedom: Reagan's Berlin Wall Speech
2nd Ethan Garza Smith Junior High, Sinton
Jamie Ritter
Reporting From Vietnam: A Look At How Television Affected The Vietnam War
3rd Lindsey Low Midway Middle School, Hewitt
Patsy Brooks
Advertising: Communicating to Women During World War II
4th Stuart Tiller Gentry Jr. School, Baytown
Toni Rosenbaum
Texas Cattle Brands-Communicating Ownership, Wealth and Tradition
Finalist Marla Sobotik Goodson Middle School, Cypress
Terry Noe
"Success Is Enthusiasm in Action" Communicating Her Values: The Mary Kay Story
Finalist Evelyn Gonzalez Meacham Middle School, Ft. Worth
Ana Villarreal
Navajo Oral Traditions: The Art of Memory
GROUP EXHIBITS
1st Emily Neville, Heidrun Hallgrimsdottir, Brooke Boncimino, Chris Baker Goodson Middle School, Cypress
Michael Wilson
How TV Changed America's Outlook on the Vietnam War
2nd Elizabeth Chase, Jessica Bitterly Cedar Bayou Junior School, Baytown
Donna Britt
Navajo Code Talkers: Living by the Code
3rd Caroline Dillard, Devon Trumbauer, Irene Hwang Haggard Middle School, Plano
Floy Rorie
How Bob and Carl Changed the World: The Articles that Exposed the Watergate Scandal
4th Kaitlyn Martin, Marlee Burns, Zachary Carter Baytown Junior, Baytown
Leronda Smith
Secrets in Stone: Unlocking the Code
Finalist Jack Pults, Jason Permenter Goodson Middle School, Cypress
Michael Wilson
The Mail Must Go Through
Finalist Garrett Jaynes, Lauren Jaynes, Katelyn Jaynes Midway Middle School, Hewitt
Nick Smith
The Role of Radio in Communication History
INDIVIDUAL PERFORMANCES
1st Whitney Gafford Lorena Middle School, Lorena
Larry Havard
Deep Inside Enemy Lines
2nd Alejandro Reyes Jewell S. Houston, Houston
Jacqueline Gainous
Orphans Preferred
3rd Cher'Don Charles Parker Intermediate, Houston
Ashley Pryor
A Picture Says A Thousand Words: The Murder and Message of Emmett Till
4th Collin Cresson Lorena Middle School, Lorena
Patrick Browder
Rebels, Roar and a Revolution
Finalist Purvaja Ganesan Sartartia Middle School, Sugar Land
Damien Bassett
Indian Classical Dance
Finalist Alicia Lopez Memorial Intermediate, Alice
Ashley Dotson
Ladies Home Journal
GROUP PERFORMANCES
1st Elizabeth Abels, Prachi Bhawalkar, Andy Garcia, Kimberly Yeh, Matthew Ziesmer Sartartia Middle School, Sugar Land
Simona Giambrone
Propaganda: Understanding the Agenda
2nd Travis Jarrett, Rene Martinez, Sarah Martinez William Adams Middle School, Alice
Joseph Eberhard
Man's Best Friend Throughout History: Dogs Communicate Thus We Understand
3rd David Thomson, Daniel Berkowitz, Jared Kennedy Baytown Junior, Baytown
David LaGrange
The Letters of William B. Travis: Why We Remember the Alamo
4th Lauren Tinney, Andrea Thompson Tennyson Middle School, Waco
Jenice Long
John and Abigail Adams: Communication that Shaped a Revolution
Finalist Chance Ruder, Joe Ramirez Connally Middle Schhol, San Antonio
Cathi Pena
The Land of Texas
Finalist Brandi Leal, Samantha Valdez, Inez Cardenas, Erika Diaz Garza Middle School, Weslaco
Cheryl Hinojosa
Communicating Women's Right to Vote
INDIVIDUAL DOCUMENTARIES
1st Amber Essary Lorena Middle School, Lorena
Larry Havard
Torn, Tested and Burned: Texas v. Johnson and the Freedom Behind the Flag
2nd Karl Lockhart Midway Middle School, Hewitt
Leaslie Deville
Any Bonds Today? The Story of the Office of War Information
3rd Ashton Raschke Colorado Middle School, Colorado City
Beverly Adams
The Unbreakable Code
4th Madison Scherrer Goodson Middle School, Cypress
Michael Wilson
Jane Goodall: The Communication with Chimpanzees
Finalist Amelia Taylor Clarendon Junior High, Clarendon
John Taylor
The Pony Express: Wireless Communication in the 19th Century
Finalist Rebecca Hole Haggard Middle School, Plano
Floy Rorie
The Relationships In Letters Over Time
GROUP DOCUMENTARIES
1st Kara Kemp, Austin Fullmer, Audrey Lentz Copperas Cove Junior High, Copperas Cove
Danny Corbett
Mirror with a Memory
2nd Mathew Dominguez, Brandi Engle Goodson Middle School, Cypress
Tiffany Lechinger
Communicating Their Way to Victory
3rd Parker Robinson, Logan Wilhide, Bill White Shackelford Jr. High, Arlington
Lauri Rule
Amber Alert: Communication That Saves Lives
4th Christina Phan, Bianca Bamgbade Holub Middle School, Houston
Leann Looney and Cindi Payne
Vote for Me!: Political Campaign Commercials as a Reflection of History
Finalist Nolan Mills, Logan Mills, Seth Grubb La Vernia Junior High School, La Vernia
Don Wildenstein and Boyd Harrison
Tokyo Rose: The Legend Behind Enemy Airwaves
Finalist Brian Connaway, Jared Selcoe, Reese Shetrone, Chris Conser Goodson Middle School, Cypress
Terry Noe
Spark of the Space Race: Sputnik and Communication in the Sky
INDIVIDUAL INTERPRETIVE WEBSITES
1st Paul Taylor Shackelford Jr. High, Arlington
Lauri Rule
The Internet: Evolution of a Revolution Redefining Global Communications
GROUP INTERPRETIVE WEBSITES
1st Logan Mills, Nolan Mills, Seth Grubb La Vernia Elementary, La Vernia
Boyd Harrison
Tokyo Rose: The Legend Behind Enemy Airwaves
2nd Ronica Spratt, Jamesha Homer, Channing Hooper, Christen Williams William James Middle School, Fort Worth
Stephen Shupee
Rap History
3rd Ashley Moore, Kendall Joplin Shackelford Jr. High, Arlington
Lauri Rule
Helen Keller: The Challenge to Communicate
4th Ashley Montgomery, Meghan Cook Baytown Junior School, Baytown
Peter Cushman
Walt Disney: America Through Animation

top of page

SPECIAL AWARD WINNERS

C. M. CALDWELL MEMORIAL AWARD FOR TEXAS HISTORY
Placement Student School/Teacher Entry Title
 
Junior Division Hollie Bullock Goodson Middle School, Cypress
Michael Wilson
Oveta Culp Hobby: A Pioneer in Communication
Senior Division Sarah Mills Robert E. Lee Freshman School, Midland
Cindy Truitt
How Better Communication Could Have Helped on Explorer of the Past
AMERICAN HISTORY INNOVATION AWARD
Junior Division Cramer Johnson Trenton Middle School, Trenton
Carolyn Lambert
The Evolution of Communication Through Hearing Devices
Senior Division Jeffrey Rodriguez Vines High School, Plano
Carol Bell
The Birth of Radio: A Cornerstone of Communication
INSTITUTE OF TEXAN CULTURES AWARD
Junior Division
1st Ind. Anthony Garcia Central Middle School, Weslaco
Velma Zapata
Corridos y Dichos: Communicating a People's History Through Song and Art
2nd Ind. Stewart Tiller Gentry Junior School, Baytown
Toni Rosenbaum
Texas Cattle Brands, Community, Ownership and Wealth
1st Grp. Michelle Campbell, Colton Johnson, Jerek Lara Marathon Middle School, Marathon
Andrea Johnson
The Silver Spike Company
2nd Grp. Alejandra Villalpa, Marcella Garza, Mariza Pacheco Ann Richards Middle School, Mission
Silvia Garza
They Failed to Communicate
Senior Division
1st Andrea Jordan Little Cypress-Mauriceville High School, Orange
Jody Andes
The End of the Road
2nd Anndria Kidd, Bret Carter Clarendon High School, Clarendon
Lyndal Gillen-Goetze
The Clarendon Enterprise: Spreading the Word Since 1878
LOCKE LIDDELL & SAPP LLP LEGAL HISTORY AWARD
  Kymberly Ball Sandra Day O'Connor High School, Helotes
Ravae Shaeffer
The American Judicial System: Communicating the Rights of Children
TEXAS OLD MISSIONS AND FORTS RESTORATION ASSOCIATION AWARD
  Sarah Mills Robert E. Lee Freshman School, Midland
Cindy Truitt
How Better Communication Could Have Helped on Explorer of the Past
ORAL HISTORY AWARD
Junior Division Christina Phan, Biance Bamgbade Holub Middle School, Houston
Leann Looney, Cindi Payne
Vote for Me! Political Commercials as a Reflection of History
Senior Division John Laue Cinco Ranch High School, Katy
Kay Stephenson
Welcome to the Hanoi Hilton: We Will Communicate.
Honorable Mention-Senior Division Bryan Prihod, Richard Thompson, Jeromey Thornton, Byoung Ka Ross Sterling High School, Baytown
Karyn Cabana
Communication and the First Amendment: Unlocking Watergate Through the Freedom of the Press
Honorable Mention-Senior Division Ernesto Reyes, Austin Glamser Eisenhower High School, Houston
Debra Brown
Understanding the Irish Question
Honorable Mention-Junior Division Mary Ellen Knewtson, Katie Hunicutt, Peri Tehven Sartartia Middle School, Sugar Land
Mary Gaspard
A Voice Without Words
Honorable Mention-Junior Division Matthew White, Scott Villanueva St. Matthews Catholic School, San Antonio
William Stintsman
Navaho Code Talkers: Their Language, Their Weapon
Honorable Mention- Junior Division Nolan Mills, Logan Mills, Seth Grubb La Vernia Junior High, La Vernia
Don Wildenstein, Boyd Harrison
Tokyo Rose: The Legend Behind Enemy Airwaves
STUDENT CHOICE EXHIBIT AWARDS
Junior Division Cramer Johnson Trenton Middle School, Trenton
Carolyn Lambert
The Evolution of Communication Through Hearing Devices
Senior Division Daniel Garrett, Brandy Parker Copperas Cove High School, Copperas Cove
Danny Corbett
Dens of Death
UNIVERSITY OF TEXAS AT AUSTIN SCHOLARSHIP
Senior Division Patricia Restrepo St. Thomas Episcopal School, Houston
Lisa Condrey
Triumvirate Communicates through Landmark Laws: Intellectual debate and collaboration ensure religious liberty in Early Virginia and promote protections enshrined in the First Amendment to the U.S. Constitution
WILLIE LEE GAY AWARD FOR AFRICAN AMERICAN HISTORY
Junior Paper Jayde Encalade Drew Academy, Houston
Katherine Montenegro
Two Communications, One Message
Junior Exhibit Maya Gascoyne, Kaitlin Suttles, Michelle Felberg Lanier Middle School, Houston
Cheryl Grimm
Singing to Steal Away
Senior Exhibit Andrea Jordan Little Cypress-Mauriceville High School, Orange
Jody Andes
The End of the Road: Transmitting Racial Hatred in Rural America
JEWISH HISTORY AWARD
Junior Division Justin Green Sartartia Middle School, Sugar Land
Debbie Hansen
Decency in a Time of Death and Deceit, A Danish Boy's Perspective on How Communication Spared the Jews during the Holocaust
Senior Division Rebeca Hammann Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
Propaganda: The Key to Fabricating Hitler's Third Reich
OUTSTANDING INTERPRETIVE WEBSITE AWARD
Junior Division Logan Mills, Nolan Mills, Seth Grubb La Vernia Elementary, La Vernia
Boyd Harrison
Tokyo Rose: The Legend Behind Enemy Airwaves
Senior Division Ashish Shah, Alyssa Endres, Gregory Perez, Micheal Ansel Carroll High School, Corpus Christi
Suzanne Ransleben
The Navajo Code Talkers: Passwords to Military Communication

top of page