Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

MCLANE, SAM BROOKS

MCLANE, SAM BROOKS (1891–1968). Sam Brooks McLane, Presbyterian teacher and school administrator, son of John Bonner and Fannie Adeline (Brooks) McLane, was born at Cameron, Milam County, Texas, on December 29, 1891. His father was a charter elder of the First Presbyterian Church of Cameron. McLane received his B.A. degree in 1913 and his D.D. degree in 1934 from Austin College. He attended Louisville Presbyterian Theological Seminary in Kentucky in 1915–16. He began his service with the Texas Mexican Industrial Institute (later renamed Presbyterian Pan American Schoolqv) in January 1914 as a teacher, just two years after the school was founded with James W. Skinner as president. As United States Army field agent for the American Bible Society in 1916–17, McLane distributed 70,000 copies of the Bible to soldiers in army camps from Columbus, New Mexico, to Brownsville, Texas. He also served as army YMCA secretary at Camp Travis, Texas, in 1917–18. He returned to the Texas Mexican Industrial Institute as principal in November 1918, was ordained a minister in the Presbytery of Western Texas on November 4, 1919, and remained principal of the institute until 1932, when he was elected president after Skinner's death. Under McLane's leadership the institute flourished. He taught and trained more than 2,500 young Hispanic men from almost all parts of Mexico and Texas, many of whom assumed leadership in their professions and communities. In recognition of his invaluable service the board of trustees, upon his retirement in 1955 after forty-one years of service, elected McLane president emeritus of Texas Mexican Industrial Institute. He also was moderator of the Presbyterian Synod of Texas during 1956–57. On June 30, 1920, he married Curren Rogers of Alice, a niece of John H. Rogers, famous praying Texas Ranger captain. She had joined the faculty of Texas Mexican Industrial Institute as a teacher in 1919. The couple had three sons. After McLane's retirement, he and his wife moved to Kerrville, where he died on June 26, 1968.

BIBLIOGRAPHY: 

Charles H. Gibboney, ed., By Faith: Pioneering in Home Missions (Atlanta, Georgia: Board of Church Extension, Presbyterian Church in the United States, 1951). Ministerial Directory of the Presbyterian Church, U.S., 1967. Tex.-Mex. Reflector, March 1955. Victoria Advocate, June 27, 1968.

C. Rogers McLane

Citation

The following, adapted from the Chicago Manual of Style, 15th edition, is the preferred citation for this article.

C. Rogers McLane, "MCLANE, SAM BROOKS," Handbook of Texas Online (http://www.tshaonline.org/handbook/online/articles/fmcbm), accessed September 21, 2014. Uploaded on June 15, 2010. Published by the Texas State Historical Association.