Bookmark and Share
Facebook
Twitter
LinkedIn

Texas Finalists at National History Day 2004

National History Day, June 13-17, 2004

Senior Division Medalists
Junior Division Medalists
Senior Division Finalists
Junior Division Finalists

Senior Division Medalists

Senior Group Performance
3rd Place
Lauren Atencio, Allie Chapman, Jennifer Grieger, Katie Unverferth
CyFair High School
Cypress, TX
Teacher: Mary Smith
Title: Grave Memories-Encountering the Black Death in Medieval Europe

back to top

Jennifer Greiger, Katie Unverferth, Allie Chapman and Lauren Atencio of Cy Fair High School received bronze medals
Four high school girls wearing red Texas History Day t-shirts, cowboy hats with Texas flag bandanas and bronze medals
Whitney Gafford, Shawn McCully and Amber Essary with Mrs. Gafford of Lorena Middle School received gold medals.
Three middle school students and their teacher wearing texas history day t-shirts and gold medals

Junior Division Medalists

Junior Group Performance

1st Place
Amber Essary, Whitney Gafford, Shawn McCully
Lorena Middle School
Lorena, TX
Teacher: Larry Havard
Title: Drought, Depression, Disaster: Voices from the Dust

back to top

 


Senior Division Finalists

Senior Group Performance
5th Place
Nikhil Amin, Tri Doan, Alfred Lam, Alvin Lam, Steve Rattana
North Garland High School
Garland, TX
Teacher: Sherry Mullins
Title: The Rise of the Dragon: Boxers, China, and the Foreign Powers

Senior Historical Paper
10th Place
Jamila Phillips
North Garland High School
Garland, TX
Teacher: Sherry Mullins
Title: In the Zone: Exploration, Encounter and Exchange of Standard Time

 
Alvin Lam, Alfred Lam, Tri Doan, Nikhil Amin, and Steve Rattana with their teacher Sherry Mullins of North Garland High School received medals as the Outstanding Texas Senior Entry.
Five high school boys wearing red Texas History Day t-shirts and medals for Outstanding Entry with their teacher Sherri Mullins

Senior Group Exhibit
12th Place
Christopher Morales, Marlene Morales, Ethan Wilson
Falfurrias High School Falfurrias High School, TX
Teacher: Sharon Wilson
Title: The Open Range, Cattle and a Mission: Our Ranching Heritage

back to top

Senior Group Documentary
11th Place Bryan Prihoda, Richard Thomson, Jeromey Thornton
Ross S. Sterling High School
Baytown, TX
Teacher: Karyn Cabana
Title: "...It was all started by a mouse." Walt Disney's Exploration in Cultural Exchange

Andrew Wortham of La Vernia Junior High received a medal as the Outstanding Texas Junior Entry.
Andrew Worhtam wearing red Texas History Day t-shirt and medal for Outstanding Entry, holding book presented to him at award ceremony
Junior Division Finalists

Junior Individual Performance
5th Place
Andrew Wortham
La Vernia Junior High School
La Vernia
Teacher: Don Wildenstein
Title: Through a Puppet's Eyes

Junior Group Performance
8th Place
Justin Barefield, Daniel Berkowitz, David Thomson
Baytown Junior High School
Baytown, TX
Teacher: Faith Longoria
Title: The California Gold Rush

Junior Individual Exhibit
8th Place
Justin Brundin
Copperas Cove Junior High School
Copperas Cove, TX
Teacher: Danny Corbett
Title: The Great Uranium Rush

Junior Group Documentary
12th Place
Megan Gaines, Haley Glidewell, Lauren Jones, Julia
Leffingwell, Thomas Spence Shackelford Junior High School
Arlington, TX
Teacher: Lauri Rule
Title: Exploring the Lines of Deception: The Bay of Pigs


back to top

Junior Group Exhibit
9th Place
Daniel Garrett, Amanda Garrison, Brandy Parker
Copperas Cove Junior High School
Copperas Cove, TX
Teacher: Danny Corbett
Title: Harriman's Vacation

Junior Individual Documentary
12th Place
Peter Schulte
Sartartia Middle School
Sugar Land, TX
Teacher: Jimmy Brooks
Title: The Real Roots of American Democracy